رکوردهای جهانی گینس خودرو

رکوردهای جهانی گینس خودرو

رکوردهای جهانی گینس خودرو کتاب رکورد‌های گینس، سرشار از رکوردهای شگفت انگیز و بعضی مواقع، حیرت آور است؛ اما حالا می‌خواهیم به ۱۰ نوع از شگفت انگیزترین رکوردهای جهان خودرو بپردازیم، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

۱- سریع‌ترین خودروی جهان

تردیدی نیست که عنوان بالا از گیراترین مسائل مرتبط با خودرو و لنت ترمز  از گذشته تاکنون بوده است. از جاییکه که عصر جدید بوگاتی با عنوان شیرون بالا آمده است و ابرخودروهایی مانند پاگانی، کوئنیگزگ و هنسی ونومهم ادعای پرسرعت ترین را دارند، بهتره دوباره به این موضوع بپردازیم که کدام خودرو به شکل قانونی، پرسرعت ترین ابزار مناسب حمل و نقل دنیا به شما می رود؟

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو

پاسخ این سوال مثل گذشته، بوگاتی ویرون سوپراسپرت با سرعت ۴۳۱ کیلومتر بر ساعت است.اگرچه هنسی ونوم یک‌ دفعه توانست این رکورد را بشکند؛ اما براساس قانون گینس نتوانست آن را در مسافت رفت و برگشت تکرار کند، پس  قبول نشد.

۲- آهسته‌ترین خودرو

پژو اکسپرت یک خودروی ون با هزینه قابل قبول و مصرف سوخت کم است؛ اما نزدیک به ۲۱ ثانیه زمان می برد تا به شتاب ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. تاحدی که بین خودروهای چینی نمی‌ شود رقیبی برای کند بودن این خودرو پیداکرد؛ چون  موتور دیزلی ۱۲۰ اسب بخار آن، نیروی موردنیاز برای سرعتی بهینه تر از این را نمی‌تواند فراهم کند. مصرف سوخت این نوع ۶ تا ۷.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو

۳- گران‌ترین خودروی تاریخ

برای کلکسیونرهای عظیم، هزینه ۲.۵ میلیون دلاری شیرون خیلی مهم نیست؛ زیرا آن‌ها برای انواع کلاسیک به آسانی بیشتر از ۱۰ میلیون دلار پرداخت می‌کنند. درصورتیکه حالا گران‌ترین خودروی صفر کیلومتر جهان که به آسانی تحویل سریع قابل خرید باشد، رولزرویس فانتوم به مبلغ ۴۵۵ هزار دلار است؛ فراری 250GTO نوع ۱۹۶۳ در سال ۲۰۱۴ با پرداخت ۳۸ میلیون و ۱۱۵ هزار دلار، بطورقانونی گران‌ترین خودروی تاریخ شناخته شد.

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو

۴- ارزان‌ترین خودرو با استاندارد اروپا

شاید در چین و هندوستان خودروهایی با مبلغ ۳ هزار دلار هم تولید شوند؛ اما نوع نوین داچیا ساندرو به هزینه ۷ هزار دلار قابل خرید است. این خودروی تولید رومانی موتور یک لیتری ۷۵ اسب بخار به همراه دارد که ظرف ۱۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و بطورمتوسط مصرف سوخت آن ۴.۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. اگرچه مدل ۱۰ هزار دلاری ساندرو با قابلیت های جامع در ۱۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو

۵- کوچک‌ترین خودروی تاریخ

نسخه P50 که در برنامه‌ی تاپ‌گیر هم مورد توجه جرمی کلارکسون قرار گرفت، همینطور ریزترین خودروی بنزینی جهان به شمار می آید؛ در صورتیکه تنها یک نفر در آن جا می‌شود ضمنا فاقد دنده‌ی عقب است. موتور ۵۰ سی‌سی آن تولید DKW (یکی از چهار کمپانی که بعدها آئودی را ایجاد کردند) است و ۴.۲ اسب بخار توان دارد که درنتیجه سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت فراهم می‌کند. میان سال‌های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۵ تقریبا ۴۷ دستگاه P50 تولید شد که در آن موقع ۲۵۰ دلار قیمت داشت؛ اما یک نسخه کاملا نو از این خودرو در سال ۲۰۱۳ از طریق حراجی RM به مبلغ ۱۲۰ هزار دلار فروخته شد.

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو

۶- بزرگ‌ترین خودروی استاندارد

تیونرهای بسیاری با کشیدن شاسی‌ خودروها، تلاش در تولید لیموزین‌های عظیم دارند، اما تنها مرسدس بنز است که با کمک مارک معروفش، موفق شده است پولمن (Pullman) را به طول ۶.۵ متر تولید کند. این محصول تولید میباخ، بیشتر از ۵۰۰ هزار دلار قیمت دارد و تنها به شکل سفارشی تولید می‌شود، در صورتیکه مبلغ یک میباخ S600 استاندارد تقریبا ۲۰۰ هزار دلار است.

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو

۷- پرفروش‌ترین وسیله‌ی نقلیه‌‌ی تاریخ

 

فولکس بیتل (Beetle: سوسک) که در ایران با اسم فولکس قورباغه‌ای ارائه شده است، عاری از تغییرمخصوصی در بدنه و ساختار چراغ‌ها میان سال‌های ۱۹۳۸ تا ۲۰۰۳ به میزان بیشتر از ۲۱.۵ میلیون دستگاه ساخته شد تا پرفروش‌ترین خودروی جهان باشد. از طرفی دیگر تویوتا کرولا که با نمونه های گوناگون از ۱۹۶۶ تاحالا در بازار جهانی فعالیت دارد هم با اطلاع فروش نزدیک به ۴۰ میلیون دستگاه، پرفروش‌ترین نسخه تاریخ خودروسازی دنیا است.

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو

۸- کم‌مصرف‌ترین خودروی ۴ سرنشین بنزینی دنیا

اگرچه نخست، به این محتوای ون پژو را توهین کردیم، اکنون بایستی به 208جدید احترام بگذاریم. شاید  خودروهای برقی و هبیریدی مانند پریوس پرایم یا بی‌ام‌و i3 با مبلغ های تقریبا بالا و به کمک موتورهای الکتریکی مصرف اندکی داشته باشند؛ اما ورژن ۱.۶ لیتری Blue HD با میانگین مصرف سوخت ۲.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر بطورعالی کار کرده است. با این موتور، 208 ظرف ۱۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و ۲۱ هزار دلار هزینه دارد.

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو

۹- پرمصرف‌ترین خودروی امروز

لامبورگینی آونتادور رودستر با میانگین مصرف سوخت ۱۶.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، پرمصرف‌ترین خودروی جهان است که هنوز ساخته  می‌شود. این سوپراسپرت به گفته ملت یدک به هنگام استفاده در ترافیک شهری تا ۲۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر هم بنزین دود می‌کند و چنانچه در اتوبان یا پیست با سرعتی بیش از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت رانده شود، مصرف سوخت ۳۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر هم برای آن معمولی خواهد بود. موتورآن، ۱۲ سیلندر ۶.۵ لیتری به توان ۷۳۰ اسب بخار و سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت آن، ۲.۹ ثانیه است.

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو

۱۰- سبک‌ترین خودروی استاندارد دنیا

اگرچه خرید یک بوگاتی جدید خیلی گران تمام می‌شود و حتی با وجود منابع مالی کافی هم بایستی برای خرید آن صبر کرد؛ اما می شود خودرویی خرید که درمقایسه قدرت به وزن آن، حتی از بوگاتی شیرون هم برترباشد و در سرعتگیری سوپراسپرت‌های میلیون دلاری را رد کند. ورژن پایه از نوع اتم تولید کمپانی تولیدخودرو آریل (Ariel Motor) در انگلستان، تنها ۴۶۵ کیلوگرم وزن دارد و در ورژن ۸ سیلندر، با وزن ۵۵۰ کیلوگرم بیشتر از ۵۰۰ اسب بخار توان در اختیار راننده می‌گذارد. برای این نوع سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۲.۳ ثانیه و حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت قطعی شده که آن را تبدیل به پرسرعترین خودروی ایده آل جهان هم کرده است. رکورد این خودرو در پیست تاپ‌گیر هم بیشتر از بوگاتی ویرون سوپر اسپرت بود تا اینکه بواسطه پاگانی هوایرا شکسته شد. حالا قیمت ورژن ایده آل آریل اتم با موتوری ۳۵۰ اسب بخار و سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۲.۷ ثانیه، تقریبا ۴۶ هزار دلار است.

 

رکوردهای جهانی گینس خودرو
رکوردهای جهانی گینس خودرو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 5 =