زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا

 

زمان تعویض فیلتر هوا

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا فيلترهوا محصولی در لوازم یدکی هیوندای میباشد که دراتوموبیل، بر سر راه هوای ورودی به موتور قرار گرفته است :

1) ذرات و ناخالصی های موجود در هوا را به خود میگیرد

2) مقدار هوای مجاز ورودی به موتور را نظم میدهد

فيلتر هوا و موتور خودرو:

نداشتن فيلتر هوا در  مقدار بالایی از ذرات آلاينده، میتوانند قطعات با اهمیت موتور مثل: سوپاپ ها، ياتاقان ها، رينگ ها ی پيستون و بدنه داخلی سيلندر را بسیار سايش و فرسايش کنند و باعث نقص آنها میشود. ذرات گوناگون با فرم و اندازه های گوناگون مانند ماسه، گرد وغبار، دوده، گرده، رطوبت و… درهوای ورودی به موتور میباشند به طوریکه ممانعت نکنیم از ورود آن ها به موتور باعث نقص های بالایی به موتور می گردند، فيلتر های هوا از وارد شدن اين ذرات به داخل موتور ممانعت کرده و سبب احتراق مناسب و نگهداری ازموتور میشود

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا

فيلتر هوا و مصرف بنزين:

فيلتر چرک آلود ونامناسب سبب بالا رفتن ميزان مصرف بنزين می گردد. به علت بالا بودن هزينه انرژی ، عوض کردن دير وقت فيلتر هوا و نيز غير استاندارد بودن آن، از دید اقتصادی برای دارندگان ماشین مقرون به صرفه نمی باشد.

فيلتر هوا و حفاظت از محيط زيست:

در تاثیر آلوده بودن و مناسب نبودن فيلتر هوا ،بنزين به طور معیوب می سوزد و معیوب سوختن بنزين، آلودگی شديد هوا را به دنبال دارد.

عمرمفيد فيلتر هوا:

همه ی فيلتر های هوا، عمر کوتاهی دارند، که پس از مدتی باید عوض شوند و به خوبی جايگزين آنها شود. در عادی ترین حالت عوض کردن فيلتر هوا بين 3 تا 5 هزارکيلومتر است. به کار بردن فيلتر نامناسب و غير استاندارد اضافه بر بالا رفتن زياد مصرف انرژی می تواند خسارت های زيان باری را به موتور ماشین وارد کند

جايگاه فيلتر هوا :

جای فيلتر هوا و فرم آن در ماشین های گوناگون، متمایز میباشد . به طوری که فيلتر هوا در اين جاي مناسبی قرار نگیرد و درزهای آن به صورت درست نصب نگردد، هوایی که داخل میشود به جای عبور از روی کاغذ از ميان درزها، وارد موتور شده و کار فيلتراسيون صورت نمیگیرد.

و سر انجام با گذشت وقت با وارد شدن انواع ذرات معلق در هوا به داخل موتور ،اضافه بر فيلتراسيون نامناسب، نقص های بسيار مهمی به بدنه سيلندر ها و پيستون ها وارد میشود

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا

1-ظرفیت فیلتر هوا به چه معناست؟

به میزان گرد و غباری که فیلتر می تواند، پس از صاف کردن هوا بدون برگشت آن به جریان هوای ورودی موتور در خود میگیرد ظرفیت فیلتر میگویند.

با  کامل شدن ظرفیت فیلتر وقت عوض کردن آن میرسد. این میزان در یک منطقه پر گرد و غبار مثل خاورمیانه حدودا ٥٠٠٠ کیلومتر برای فیلترهای کاغذی است

2-هوادهی فیلتر به چه معناست؟

حجم هوایی که در واحد سطح از فیلتر در واحد زمان می گذرد را هوادهی گذری میگویند و با مقیاس فوت مکعب در دقیقه اندازه گیری میشود. به طور نمونه یک فیلتر هوای ساده خوب برای پارس elx در حدود 319 فوت در دقیقه هوادهی دارد.

3-هوا دهی بالا چه عملکردی در کارکرد موتور اتوموبیل دارد؟

هوادهی بالا به معنی مقاومت پایین ترفیلتر هوا به نسبت مقدار عبوری از فیلتر و ورودی به موتور است. به این صورت که موتور نیروی کمتری برای مکش هوا به درون خود به عمل گرفته است و در اصل هدر رفت نیرو پایین می آید. ایضا امکان رسیدن هوای مناسب بنا به میزان مورد احتیاج موتور ،به معنی اکسیژن بالار برای کمک به سوخت در موتور است و این به معنی بالا رفتن راندمان موتور و بالا رفتن توان خروجی آن است.

4-اهمیت راندمان فیلتر های هوا در چه می باشد ؟

موتور اتوموبیل در محفظه بسته میباشد که تنها هوا و بنزین به آن وارد میگردد. ورود ذرات میکرونی غبار هوا به درون محوطه اتاق انفجار و چسبیدن به جداره سیلندر آنها با گذشت وقت زیر سایش قطعه های دارای حرکت که با فشار بالا در موتور در حال حرکت میباشند مثل ذرات کوچک سنباده کار میکند و اصطکاک موتور و پایین آمدن عمر آن را سبب میگردد.

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا

5-اگرهوای ورودی بدون مقاومت ،بالا رفتن قدرت را به همراه دارد پس چرا باید فیلتر هوا برای موتور قرار دهیم؟

بهره گیری نکردن از فیلتر هوا برای موتور بسیار پرخطر میباشد، از سوی دیگر سختی داخلی منیفولد ورودی به وسیله سنسورهایی مهار میگردد که این توان باید در نقطه بهینه طراحی موتور باشد و ایضا وجود پدیده ای به نام ضربه های پالس ورودی (pulse induction) که به طوری که آن نباشد  سیلندر مناسب  پر نخواهد شد.

6- آیا فیلتر هوا سبب مصرف سوخت می شود؟

به علت زیاد شدن کارکرد موتور و احتراق مناسب امکان دارد بهره مندی  مناسب از سوخت فراهمشود و در واقع موتور در دور پایین تر با باز شدن کمتر دریچه گاز ، بنزین یا گازوییل به توان موتور مورد نظر خواهد رسید.در صورت رانندگی در مواقع مناسب به طور میانگین 30% پایین آمدن مصرف سوخت اندازه گیری میشود.

7-کثیف بودن فیلتر هوا چقدر می تواند در مصرف انرژی اثر بگذارد ؟

این موضوع به قدری با اهمیت میباشد که اگر فیلتر هوا آلوده باشد و با سرعت 80 کیلومتر در ساعت رانندی کنید، با مصرف هر لیتر بنزین تقریبا نیم کیلومتر کمتر ماشین حرکت میکند. به طور مثال اگر شما اگر با مصرف هر لیتر بنزین معادل 15 کیلومتر رانندگی میکنید، وقتی فیلتر هوا آلوده باشد همین میزان بنزین استفاده میکند ولی معادل 14.5 کیلومتر رانندگی میکنید.

شما می توانید با عوض کردن به وقت هوا و بهره گیری از فیلتر استاندارد با درست نگه داشتن و بالا بردن عمر سودمند موتور اتوموبیل 20 تا 30 درصد مصرف انرژی ماشین رو خود را کم کنید .

8-چگونه فیلتر هوای خودرو خود را چک کنیم؟

برای رسیدگی ، درپوش آن را باز کنید (فیلتر را بیرون آورده و آن را روبروی نور خورشید قرار دهید .

اگر فیلتر خیلی سیاه و پرتوهای عبوری از آن دیده نشود ، علامت گرفتگی بیش از نرمال فیلتر میباشد و  میبایست که آن را عوض کنید .

9-آیا روشی برای تمیز کردن و بهره گیری بالاتر از فیلتر هوا وجود دارد؟

با تکان دادن و زدن  فیلتر بر روی زمین صاف و یا با بهره مندی از مکنده می توان کمی استفاده از  آن را بیشتر کرد و با کمتر شدن رسوبات بخش های گرفته شده ، تا حدودی منافذ آن بخش ها را باز میکنیم. اجرا کردن این عمل ها  رسوبات روی فیلتر را کمی از بین میبرد اما  برای جداسازی ذراتی که با بافت فیلتر یکی شده اند ، اثر ندارد و مناسب میباشد که با عوض کردن به وقت فیلتر هوا عمر حیات موتور اتوموبیل خود را بالا ببرید ، هیچوقت فیلتر کاغذی خشک را شستشو نکنید ، به خاطر اینکه این عمل باعث نقص در فیلتر میگردد .

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا

تشخیص فیلتر آلوده

برای رسیدگی به فیلتر ، درپوش راباز کنید زمان باز کردن کمی توجه کنید تا برای بستن آن با سختی مواجه نشوید. ایضا اتصال یا سیمی را جدا نکنید. پس از آن فیلتر را از جای خود خارج کنید و در اثر تابش مستقیم نور آفتاب‌ قرار دهید. اگر فیلتر خیلی سیاه و پرتوهای عبوری از آن کم باشند‌، نشانه گرفتگی بیش از اندازه فیلتر میباشد و باید آن عوض کنید.

با زدن فیلتر بر روی یک زمین صاف و یا با بهره مندی از مکنده می‌توان کمی عمر آن را زیاد کنید و با کم کردن رسوبات بخش های گرفته شده‌، تا حدی سوراخ های آن بخش هارا باز کرد. اگر پمپ باد دارید میتوانید نیز می‌توانید با توان باد گرفتگی و کثیفی های فیلتر را تامقدار بالایی کم کنید . اجرا کردن  این عمل ها رسوبات که روی فیلتر میباشد را برطرف می‌کند ولی برای پاکسازی ذراتی که با بافت فیلتر یکی شده اند‌، کاربرد ندارند .

هیچوقت فیلتر کاغذی خشک را شست و شو نکنید‌، زیرا این عمل باعث نقص فیلتر می‌شود. انجام این عمل تا حدودی در طول عمر فیلتر تاثیر دارد .ولی در کل باید آن را عوض کنید. به این عمل سوراخ کردن فیلتر آلوده برای بهتر شدن جریان هوای آن، هر چند در زمان کم می‌تواند قدرت موتور را بهبود ببخشد اما امکان دارد سبب  عبور ذرات گرد و خاک گردد که این امر در زمان زیاد عیب های زیادی را به موتور وارد می‌کند.

اگر چه فیلترهای اتوموبیل به ظاهر قطعه های ساده و تقریبا ارزان قیمتی میباشند، اما باید آن‌ها را فاکتورهای بسیار با اهمیت و با ارزشی در کارکرد کلی اتوموبیل به حساب بیاوریم. از همین روی عوض کردن فیلترهای اتوموبیل در زمان درست، بسیار مهم میباشد و به هیچ عنوان نباید در برابر این مطلب کوتاهی کنید.

انواع فیلترهای خودرو کدامند؟

انواع فیلترهای اتوموبیل میشود به دو مدل فیلترهای جریان هوایی و فیلترهای جریان مایعات (روغن) را نام ببریم.

فیلترهای جریان هوا

فیلترهای جریان هوا در مسیر داخل شدن هوا به محفظه موتور، جای گرفته و در برابر عبور گرد و غبار و ذرات معلق را میگیرد. بسته به جایی که زندگی میکنید و مقدار بالا بودن آلوده کننده ها در هوا؛ این فیلترها زمان حیات گوناگونی دارند . شما امکان دارد در یک وعده در برابر به غبار روبی و پاک کردن فیلترهای هوا را انجام دهید و در نوبت بعدی، آن را عوض کنید.

 

زمان تعویض فیلترهای خودرو

مطلب با ارزش عوض کردن فیلتر خودرو در زمان مناسب میباشد . هر راننده‌ای باید در برابر عوض کردن این فیلتر  به زمان تعویض این فیلترها اطلاع  کامل داشته و حتی قبل از رسیدن به وقت معین شده؛ برای عوض کردن فیلترهای هوا، روغن و بنزین ماشین خود، آن را عوض کند

زمان تعویض فیلتر هوا

زمان تعویض فیلتر هوا، به همان صورت که گفتیم به محل زندگی شما پیوستگی بسیاری دارد. اما به طور عادی به ازای هر ۵ هزار کیلومتر، باید فیلتر هوای اتوموبیل عوض شود. به این مطلب دقت کنید که به ازای هر ۵ هزار کیلومتر، عوض کردن فیلتر را بیان کردیم؛ اما در این مدت نیز دو بار تمیز کردن فیلتر باید انجام پذیرد

بعضی از مهندسین ماشین بر این باورند خودرو  که اگر اتوموبیل شما در جای خوش آب و هوا و با ضریب آلودگی کم در حال استفاده است، می‌توانید این ۵ هزار کیلومتر را به ۱۰ هزار کیلومتر بالا ببرید.

زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا

علائم هشدار تعویض فیلتر هوا

علامت هایی چون بالا رفتن میزان سوخت در برابر به حالت معمولی، خرابی در استارت خوردن ماشین، روشن شدن چراغ چک در چراغ‌های پشت آمپر و نقص  در مجموعه  احتراق از جمله نشانه‌ها در عوض کردن فیلتر هوای اتوموبیل میباشند

عوارض ناشی از عوض نکردن به موقع فیلترهای خودرو

به همان صورت که گفتیم فیلتر های اتوموبیل ، قطعه های زیاد گرانی نیستند ؛ اما به گونه ایی که به موقع آن را عوض نکنیم  می‌توانند آسیب های پرهزینه‌ای برای ما بر جا بگذارد. نقص در انژکتور، نقص سنسورهای اکسیژن، اشکال در محفظه احتراق، روغن سوزی، پایین آمدن قدرت موتور و حتی شکستن سوپاپ‌ها از جمله مواردی هستند که با عوض نکردن به وقت از فیلترهای اتوموبیل با آن روبرو خواهیم شد .