زمان تعویض روغن موتور

زمان تعویض روغن موتور با توجه به آن که امروزه استفاده از وسايل نقليه بسيار زياد شده است و وسايل نقليه ازمهم ترين وسايلي هستند که افراد با آنها سروکار دارند.
روزانه مردم همه ي کشور ها از وسايل نقليه خود بسيار استفاده مي کنند. با توجه به آن که خودرو نيازمند مراقبت هاي خاص خود است و يکي از اين مراقبت هاي ويژه زمان تعویض روغن موتور در زمان مناسب و کنترل هاي مربوط به روغن است.
زمان تعویض روغن موتور در هر خودرويي جزء ارکان اصلي آن خودرو به حساب مي آيند دارندگان خودرو بايد بسيار در استفاده از آن دقت به عمل آورند. تا خود روي آنان با مشکل جدي مواجه نشود که پيامد هاي جبران ناپذيرو هزينه هاي بالايي را برايشان به ارمغان آورد.
همانطور که وجود خون در رگهاي هر انساني از عوامل حياتي آن فرد به حساب مي آيد وجود روغن سالم در خودروي شما نيز مانند وجود خون سالم در رگهاي انسان است. به همان قدر حساس و به همان قدرت حياتي حال به بررسي آن مي پردازيم که اگر روغن نامطلوبي در درون خودروي ما باشد ويا ما مدت زيادي باشد که زمان تعویض روغن موتور خود را عوض نکرده باشيم و همچنين اگر موتور فاقد روغن باشد چه اتفاقي براي ماشين ما مي‌افتد؟ با ما در ملت یدک همراه باشید.

زمان تعویض روغن موتور
زمان تعویض روغن موتور

اگر مدت طولاني از زمان تعویض روغن موتور گذشته باشد، آلودگي درون روغن و مخزن آن انباشته خواهد شد. فيلترها براي مدتي آلودگي‌ها را از روغن جدا مي‌کنند اما به تدريج فيلترها نيز از آلودگي اشباع شده و روغن به صورت خودکار از طريق يک سوپاپ از فيلتر عبور خواهد کرد. روغن کثيف بسيار غليظ و زبر است از اين روباعث ساييدگي فلزات درون موتورميشود و اين ساييدگي ها افزايش پيدا مي‌کند.و اين عمل بسيار خطرناک است.

– افزودني‌هاي از قبيل ضد زنگ‌ها و روان‌سازها به تدريج از بين مي‌روند و به اين شکل زمان تعویض روغن موتور قابليت روان‌سازي خود را از دست خواهد داد.

به تدريج با کثيف‌تر شدن زمان تعویض روغن موتور ، روان‌سازي آن متوقف شده و موتور به سرعت دچار سائيدگي و ازکار افتادگي خواهد شد. البته اين اتفاق در صورتي که يک ماه تعويض روغن فراموش شود، رخ نخواهد داد بلکه زماني رخ ميدهد که مدت طولاني از اين امر گذشته باشد.

بدون وجود روغن حرکت فلز بر روي فلز چنان اصطکاک و حرارتي ايجاد مي‌کند که سطوح فلزات به تدريج به يکديگر جوش مي‌خورندو موتور از کار مي‌افتد . رويدادي که اگر قصد رفتن به جايي را داشته باشيد، به هيچ وجه خوشايند نيست وشمارا در راه با مشکل مواجه ميکند.و باعث نرسيدن شما به آن مقصد ميشود.


رنگ و سياه نشدن آن شاخص مناسبي براي تعيين زمان تعویض روغن موتور نيست. عدم تغيير رنگ به معناي عدم جذب ذرات و آلودگي ها است و به معناي آن نيست که زمان تعويض فرا نرسيده است.
– دقت کنيد که به هيچ عنوان روغن هاي موتور را با هم ترکيب نکنيد و هربار از يک نوع  استفاده کنيد.زيرا اين کار باعث ميشود که موتور شما با مشکلات جدي روبرو شود چون ممکن است ترکيب دومدل روغن باهم متناسب نباشد.

– با توجه به تکنولوژي موتور خودرويتان، زمان تعویض روغن موتور مناسب آن را انتخاب کنيدشما ميتوانيد از نمايندگي خودرو خود در اين زمينه مشورت بگيريد. روغن هايي با درجه کيفي پايين براي خودروهاي با تکنولوژي بالا اصلا استفاده نکنيد.
– همين طور در استفاده از روغن هاي با سطح کيفيت بالا براي موتورهاي قديمي نيز جانب احتياط را رعايت کنيد. چون اين روغن ها در هر زمان مناسب با موتورهاي ماشين هاي همان دوران ساخته شده اند و ممکن است آسيب به خودروي شما وارد کند.

، در انتها توصيه اغلب سازندگان خودرو براي زمان تعویض روغن موتور براي خودروهاي بنزيني و با تکنولوژي هاي جديدتر با شرايط معمولي هر  8000 کيلومتر و يا تقريبا هر يکسال يکبار است. البته دقت داشته باشيد که اين زمان براي شرايط معمولي در نظر گرفته شده. اما از آنجا که کار زمان تعویض روغن موتور کاري بسيار حساس و دقيق است بهتر است در اين زمينه از متخصصان اين امر کمک هاي لازمه را بگيريد. همچنين اگر شما فردي هستيد که در زندگي خود بسيار مشغله کاري داريد و يا مکان مناسب براي تعويض روغن خود نميشناسيد ميتوانيد از کنترات کمک بگيريد و اين امر به شما بسيار کمک ميکند.

با پيشرفت روز افزون علم و همچنين پيشرفت جامعه بشري نيازهاي جديدي در انسان ها در طول زمان به وجود آمده است مانند، احتياج به خودرو در گذشته انسان ها با وسايل گوناگوني مانند حيوانات از مکاني به مکان ديگر نقل مکان ميکردند. با اختراع خودرو تحول بزرگي در جامعه بشري رخ داد به طوري که امروزه خودرو يکي از وسايل پر اهميت و مورد نياز هر انساني محسوب مي شود. از طرفي با خودرو مي توان به راحتي از مکاني به مکان ديگر انتقال پيدا کرد وهمچنين گستردگي شهر ها و بزرگ شدن جاده ها و راه ها شرايط را طوري فراهم کرده است که بدون وجود وسيله نقليه نميتوان از نقطه اي به نقطه ديگر شهربه سادگي رفت.

با توجه زمان تعویض روغن موتور به زندگي انسان ها و همچنين شرايط تورمي و اقتصادي، جوامع قيمت اتومبيل ها روزبه روز درحال افزايش است پس عقل انسان حکم مي‌کند که اگر اتومبيلي دارد ويا اگر قصد تهيه اتومبيل را دارد بايد از آن اتومبيل به بهترين شکل ممکن مراقبت هاي لازم را انجام دهد. در اين مطلب ما مي خواهيم نمونه از اين مراقبت ها را به شما بياموزيم.

يکي از امور مهم و قابل توجه در عملکرد خودرو  آن است.  در خودرو با کاهش اصطکاک و فرسايش به کاهش حرارت کمک مي کند، همچنين وظيفه روان سازي قطعات متحرک موتور بر عهده آن است. علاوه برموارد گفته شده آلودگي ها و ذرات معلق و رسوبات حاصل از احتراق را به خود جذب کرده و از ورود آن مواد به قسمت هاي ديگر خودرو جلوگيري مي کند.

به همين علت است که زمان تعویض روغن موتور بايد هر چند وقت يکبار تعويض شود. با گردش در موتور با مواد مختلفي که هنگام احتراق توليد مي شود آلوده مي گردد، همچنين با جذب ساير مواد و به علت پاک کنندگي مواد افزودني آن به تدريج از بين رفته و روغني بي کيفيت به ارمغان مي‌آورد. به گفته ي ديگر  با توجه به فرمول ساخته شده ي آن ظرفيت معيني براي جذب اين مواد و آلودگي ها دارد و بايد متناسب با کارکرد اعلام شده آن به تعويض آن اقدام کرد. علاوه بر کاهش خاصيت جذب و پاک کنندگي، خاصيت روان کنندگي روغن ها نيز پس از مدتي کاهش مي يابد. و اين عوامل سبب خرابي موتور خودرو شما ميشود.


چه زماني براي زمان تعویض روغن موتور مناسب است؟
زمان تعویض روغن موتور هاي خودرو ها به علت جذب آلودگي ها ي موجود درموتور و هوا پس از گذشت مدتي تغيير رنگ داده و تيره ميشوند .ولي بايد يادآور اين نکته شويم که اگر پس از مدتي تيره نشود و به همان رنگ سابق خود بماند به اين معنا نيست که هنوز  موجود در موتور خودرو عملکرد خوبي دارد، بلکه برعکس بايد سريعا تعويض شده و جديد جايگزين قبلي شود. چرا که علاوه بر آن که آن عملکرد خوبي ندارد عملکرد منفي نيز دارد. چرا که عدم تغيير رنگ درون موتور خودروي شما نشان از عدم کارايي در جذب آلودگي هاي موتور خودرو است و دوده‌ها و آلودگي‌ها روي قطعات موتور خودرو و لابلاي آن‌ها ته نشين شده و باعث عدم انتقال حرارت، سائيدگي رينگ و روغن سوزي بيش از اندازه و کاهش کشش موتور خودرو خواهد شد.
در حقيقت عوامل گوناگون و زيادي در زمان مناسب براي زمان تعویض روغن موتور تاثير گزارهستند مانند:

 1. نوع خودرو و موتور خوروي شما
 2. شرايط کاري موتور
 3. کيفيت فيلتر هاي هوا و روغن
 4. کيفيت زمان تعویض روغن موتور استفاده شده

همه ي عوامل گفته شده بر روي عملکرد و سالمي بسيار موثر ميباشد.
همچنين اگر رانندگي شما با سرعت زياد باشد و يا در مسيرهايي با شيب هاي تند خودروي شما قرار گرفته باشد وهمچنين موتور خودرو در هواي سرد به دفعات متعدد و زياد خاموش و روشن شده باشد و همينطور رانندگي در جاده ها و مسيرهاي خاکي و پر گرد و غبار صورت گرفته باشد عمر زمان تعویض روغن موتور خودرو کاهش يافته و نيازمند تعويض زودتر از موقع است.

همچنين براي طولاني تر شدن عمر خود تعويض به موقع فيلترهاي هوا ياعث اين امر ميشود.
پس حتي اگرزمان تعويض روغن خود نرسيده و يا شما اينچنين فکر ميکنيد که هنوز زمان زيادي از زمان تعویض روغن موتور تان نگذشته است اگر از عملکرد موتور خودروي خود ناراضي هستيد ميتوانيد خود را تغيير دهيد تا با عملکرد بهتري از جانب موتور مواجه شويد
حال در اين قسمت ميخواهيم شمارا با مراحل زمان تعویض روغن موتور آشنا کنيم. :

در ابتدا شما بايد موتور خودرو‌خودرا خاموش کنيد:
خودروي خودرا بر روي يک سطح صاف و بدون شيب پارک کنيد
مطمئن شويد که موتور براي حداقل 5دقيقه خاموش بوده باشه.(موتور ماشين را چند دقيقه قبل خاموش کنيد تا خنک شود.)

 • سپس بايد ميله تراز‌‌ رو برداشته و تميز کنيد
  در قدم بعد کاپوت‌‌ خودرو را باز کنيد

  ميله تراز زمان تعویض روغن موتور رو برداشته و توسط يک پارچه تميز روغن آن ميله را پاک کنيد.

سطح روغن‌‌ رو چک کنيد
به آرومي ميله تراز‌‌ رو تا انتها در مخزن فرو کنيد و اون‌‌ رو دوباره بيرون بياريد. سطح روغن بايد بين خطوط مشخص‌شده‌ي ميله تراز باشه.
اگر سطح روغن به علامت پايين ميله نزديکه، نيازه که روغن خودرو‌‌ رو بيشتر کنيد.و اين امر به شما خيلي از مواردرا نشان ميدهد.

حال روغن‌‌ را اضافه کرده : براي اين کار، سرپوش فيلتر‌‌ رو برداريد. مقداري روغن در آن بريزيد و منتظر بمانيد تا به انتهاي موتور برسه. بعد دوباره سطح روغن‌‌ را بسنجيد؛ (دقت کنيد که بيش از حد روغن درون آن نريزيد.)

حال در اينجا با اين سوال مواجه ميشويم که چرا بايد سطح روغن را ارزيابي کنيم؟!

زمان تعویض روغن موتور براي موتور، مثل خون براي بدن انسان است (همانطور که در قبل گفته شد) ؛ موتور بدون وجود  نميتواند فعاليت کند. مثل يه سطحي است که بين اجزاي متحرک موتور قرار مي‌گيرد؛ چون از برخورد آن اجزا با هم جلوگيري مي‌کند و از فرسودگي يا پارگي اجزا داخل موتور جلوگيري قابل توجه اي مي‌کند.

اکتر موتورهاي خودرو ها امروزه حدود 1ليتر روغن به ازاي هر 5000کيلومتر مسافت مصرف مي‌کنند؛ بنابراين لازمه که سطح روغن را در اکثر مواقع ممکن بسنجيد و در صورت نياز آن را بيشتر کنيد. بهترين زمان براي اين کار هر ماه و قبل از رفتن به مسافرت‌هاي طولانيه.وهمين طور با توجه به مسافتي که در طول يک ماه طي ميکنيد است.
پس کارايي زمان تعویض روغن موتور به شرح زير ميباشد:

 • کاهش دادن سايش قطعات موتورخودرو
 • کاهش دادن اصطکاک قطعات متحرک موتور خودرو
 • خنک کردن قطعات داخلي موتور

زمان تعویض روغن موتور تميز نگه‌داشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکيبات حاصل از تجزيه روغن و رسوبات بين قطعات (که اين مواد آسيب هاي جبران ناپذيزي به موتور خودروي شما وارد ميکند.)

 • آب‌بندي کامل بين سيلندر و پيستون موتور
 • محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگي
 • کارکرد بهينه موتور در دماهاي مختلف(سرد و گرم)

نکاتي که لازماست قبل از تعويض روغن خودروبدانيد :
ابتدا بايد ياد آور اين مطلب شويم که برخلاف محصولات ديگر که برند هاي خاصي در هر محصول حرفي براي گفتن دارد و افراد به دنبال تهيه ي آن برند ها هستند در مورد  چنين مطلبي وجود ندارد و هيچ گونه برند خاص و معروفي معرفي نميشود چون ممکن است يه که برند ناشناخته دارد بهترين کارايي را براي موتور خودروي شما انجام دهد و بالعکس پس براي تهيه ي زمان تعویض روغن موتور مناسب به سراغ افراد متخصص برويد و از آنها مشورت کنيد تا بر اساس مدل خودروي شما مناسبي را به شما معرفي کنند تا آن را تهيه کرده و از آن استفاده کنيد.

اگر دو نوع رو با هم ترکيب کرديد، دقت کنيد که هر دو از لحاظ خواص کاملا با هم مشابه باشند؛ در غير اين صورت به شدت از اين کار پرهيز کنيد؛ چون ممکن است خسارت جدي به موتور وارد بشه.(درکل همانطور که در مطالب بالا گفته شد ما با اين کار موافق نيستيم و توصيه ميکنيم که از يک مدل زمان تعویض روغن موتور مناسب استفاده کنيد جاي ترکيب چند مدل اين کار همراه با ريسک است.)

سياه شدن ، دليل از بين رفتن خواص آن روغن نيست و نياز به تعويض نيست. اين اتفاق معمولا به دليل وجود دوده و آلودگي از اجزاي موتور خودروست.اما اگر اين سياه شدن به طور غير عادي باشد حتما بايد تعويض کنيد چون اين مورد خود جز عوامل تغيير زمان تعویض روغن موتور بحساب مياييد.

شفاف موندن زمان تعویض روغن موتور بعد از استفاده زياد مي‌تواند شک برانگيز باشه. اگر اين اتفاق افتاد، حتما عوض کنيد.(همانطور که گفته شد)

به هيچ عنوان بيش از حد استاندارد، روغن داخل موتور نريزيد؛ چون اين کارعلاوه براينکه سودي براي شما ندارد ممکن است باعث نشت کردن روغن و ورود ان روغن به بخش‌هاي ديگر اتومبيل شما بشود که سلامت خودروي شما‌‌ را به شدت به خطر مي‌اندازد.

بهتره است هر زمان کهزمان تعویض روغن موتور خودروي خودرا عوض مي‌کنيد، فيلتر روغن رو هم تعويض کنيد.

زمان تعویض روغن موتور نبايد از علامت‌هاي روي گيج (گژ) بالا‌تر و يا پايين‌تر باشد . زيادي زمان تعویض روغن موتور باعث افزايش مصرف بنزين شده و علاوه بر تشکيل لايه رسوب کربني به شمع‌هاي موتور هم آسيب مي‌زند که اين اتفاق ممکن است هزينه زيادي را براي شما به ارمغان بياورد.

در شرايط کارکرد سخت مثل طي مسافت‌هاي طولاني ، در جا کار کردن زياد، ترافيک و يا حرکت در محيط‌هاي با گرد و غبار زياد و شرايط آب و هوايي نامناسب (مناطق سرد سير يا گرم سير)، زمان تعویض روغن موتور را هر 5000کيلومترکارکرد خودرو تعويض کنيد.

نوع روغن رو نمي‌توانيد با اندازه‌ي موتور تعيين کنيد؛ براي انتخاب روغن مناسب براي موتور خودرو، بايد به شرايط آب و هوايي، دماي محيط، تجهيزات اضافي وبه وزن خودرو توجه کنيد.و همچنين از افرادي که داراي تجربه در اين زمينه هستند ياري بطلبيد.

روغن موتور
روغن موتور

اگر قصد رفتن به سفر طولاني‌‌ را داريد، حتما روغن موتور‌‌ خودروي خود را بررسي کنيد و اطمينان حاصل کنيد که براي رفتن به سفر مشکلي پيش نمياييد. ؛ اما اگه نيازي به زمان تعویض روغن موتور نباشد ، تعويض اون قبل از مسافرت اجباري نيست. اما بهتر است براي اطمينان آن را عوض کنيد.

اگر شما فردي هستيد که محيط زيست برايتان از اهميت بالايي برخوردار است بايد بدانيد که روغن سوخته، روغن ترمز، ضد يخ، و باتري خراب براي محيط زيست بسيار، بسيار زيان آوراست ؛ بنابراين از دور ريختن اين مواد در محيط زيست خودداري کنيد و يا آن هارا به عنوان زباله‌هاي زيان‌آور تحويل مامورين بازيافت بدهيد تا با اين کار از زيان هايي که به وسيله اين مواد به محيط وارد ميشود جلوگيري کنيد.

مطالب گفته شده براي آن است که شما با خواندن آنان بتوانيد هنگامي که براي زمان تعویض روغن موتور خودروي خود مشکلي پيش مياييد اقدامات لازم را انجام دهيد و همچنين از اهميت زمان تعویض روغن موتور اطلاعات کافي را بدست آوريد و متوجه شويد که نبايد تعويض آن را به تعويق انداخت زيرا يکي از ارکان اساسي خودروي شما است و همچنين نبايد گول برند هاي مختلف را بخوريد تا علاه بر دريافت هزينه بالا کارايي خوبي براي شما نداشته باشد.