زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز، ایمنی اتوموبیل و سرنشینان لوازم یدکی هیوندای  را فراهم میسازد. باید بعد از هر زمانی یک بار آن را بازرسی نمایید و از سالم بودن لنت ترمز اطمینان حاصل کنید. اگر مسافت زیادی را رانندگی میکنید  مهم میباشد که لنت بررسی بیشتری صورت پذیرد . پس فهمیدن وقت عوض کردن لنت ترمز اتوموبیل از بسیار مهم میباشد

زمان تعویض لنت ترمز
زمان تعویض لنت ترمز

 

از روشهای گوناگون میشود آگاه شد که چه زمانی باید زمان تعویض لنت ترمز را عوض کرد ، که یکی از این علائم از آن‌ها چراغ هشدار میباشد. اگر بررسی را صورت دادید و لنت خراب میباشد، باید آن را عوض کنید. اما جواب به این مسئله که، روش عوض کردن زمان تعویض لنت ترمز به چه صورت میباشد و چه وقتی باید اینکار را صورت داد، از مطالبی میباشد که باید به آن دقت کرد. اگر قبل از خواندن این موضوع می خواهید لنت اتوموبیل خود را جابجا کنید توصیه می کنیم از تعمیر اتوموبیل در محل بهره ببرید.

لنت ترمز چیست؟

برای ایستادن اتوموبیل، توان بالایی احتیاج میباشد. نیروی محرکه‌ای که از طرف موتور در جریان است، اتوموبیل را به حرکت درخواهد آورد. برای ایستادن هم احتیاج یک نیروی جلوگیر میباشید. لنت ترمز روی دیسک اتوموبیل نصب شده است  و زمانی که شما پای خود را روی پدال ترمز فشار می‌دهید، دیسک و لنت با هم میخورند. این برخورد، توان مقاومتی به وحود می آورد که سبب کم شدن سرعت و ایست اتوموبیل خواهد گردید. همین کار بسیار مهم میباشد و میبایست وقت جابجایی زمان تعویض لنت ترمز را آگاه باشید که در صورت احتیاج ، اقدام به تعمیر و عوض کردن آن بکنید

چگونه متوجه زمان تعویض لنت ترمز شویم؟

به همان صورت که بیان کردیم با فشردن ترمز، نیروی جلودارنده ایی به وجود می آید ، که این توان مقدار ضخامت یک لنت راکم میکند. کم شدن ضخامت، برابر میباشد که با کمتر شدن کارایی لنت ترمز.

زمان تعویض لنت ترمز
زمان تعویض لنت ترمز

حال لنت خود را سانتر کنید. پایین ترین ضخامت لنت ترمز باید بین ۵ تا ۶ میلی‌متر باشد. اگر پایین تر است، میبایست که به مکانیک مراجعه کنید . ایضا اگر با مورد های زیر مواجه شدید، باید لنت خود را بررسی کنید. ممکن است وقت عوض کردن لنت ترمز رسیده است.

اشکال در پدال ترمز: لرزیدن پدال ترمز یکی دیگر از علامت های زمان تعویض لنت ترمز میباشد . اگر در زمان رانندگی آگاه شدید که پدال شما می‌لرزد، باید لنت را عوض کنید
صدای عجیب و ناآشنا: یک اتوموبیل صداهای گوناگونی را به وجود خواهد آورد . اما اگر زمانی که با اتوموبیل خود رانندگی می‌کنید، با صداهای معمولی آشنا گردیده اید. اگر در زمان رانندگی، یا وقت فشردن پدال ترمز، با صدای عجیب وغریب مواجه گردید، شاید ایراد از لنت میباشد.

پایین رفتن بیش از حد سطح روغن ترمز

وقتی که سطح مخزن روغن ترمز اتوموبیل شما بیش از حد استاندارد کم بشود و در مجموعه ترمز اتوموبیل هم هیچگونه نشتی یافت نشود باید مقدار لنت ها بررسی شود. چون جلو رفتن پیستون های ترمز در مجموعه ترمز با پر شدن روغن ترمز در پشت پیستون همراه میباشد و این امر سبب میگردد پایین رفتن سطح روغن ترمز در مخرن ارتباط مستقیم خواهد داشت.

زمان تعویض لنت ترمز
زمان تعویض لنت ترمز
بالا آمدن ترمز دستی بیش از حالت عادی

از جمله علامت هایی که مشخص کننده فرارسیدن وقت عوض کردن لنت ترمز عقب اتوموبیل است  بالا آمدن ترمز دستی بیش از حالت معمولی است .اگر پس از ریگلاژاین، مورد برطرف نشد باید لنت بازدید و در صورت احتیاج به عوض کردن دارد .

چرا و چه وقتی لنت ترمز را عوض کنیم؟

لنت ترمز مثل هر قسمت دیگری از اتوموبیل با گذشت زمان دچار نقص میشود و دیگر کار نخواهد کرد. به همین علت الزامی میباشد که در وقت های گوناگون آن را چک کنید. چراغ هشدار ترمز یکی از مهم ترین راه‌های متوجه شدن نقص داشتن آن است. اما روش های دیگری هم وجود دارد.

یکی دیگر از روش های فهمیدن نقص داشتن لنت، دقت کردن به پدال ترمز میباشد. لرزیدن پدال ترمز در زمان رانندگی علامتی از نقص داشتن لنت ترمز میباشد. ایضا اگر ترمز را فشار می‌دهید و صدایی نا آشنایی میشونید، باز هم گمان میرود امکان نقص در زمان تعویض لنت ترمز وجود دارد. خلاصی درفرمان هم یکی دیگر از علامت های تمام شدن لنت میباشد. امکان دارد در زمان رانندگی فرمان اتوموبیل  شروع به خلاصی کند و تکان بخورد .

همه قطعه های یک اتوموبیل، عمر مفیدی دارند. حتی اگر شما در بهترین حالت از آن‌ها بهره بگیرید، با گذشت وقت، روی آنها اثر گذار خواهد بود. لنت ترمز هم از این موضوع جدا نیست . یک لنت ترمز معمولی شاید ۷۰ تا ۹۰ هزار کیلومتر با آن بتوان رانندگی کرد، پس نرمال میباشد که احتیاج به عوض کردن داشته باشد. لنت‌های جلو و عقب اتوموبیل طول عمر مختلفی دارند و در زمان جابجا کردن به این مسئله توجه کنید. اما علت های دیگری به جز عمر قطعه وجود دارد که سبب نقص زمان تعویض لنت ترمز خواهد شد. این دلایل عبارت میباشند از:

مسیر رانندگی  :

محیط رانندگی شما روی مقدار بهره گیری از لنت، اثر گذار است. لنت ترمز یک راننده اتوبان دیرتر از یک راننده تاکسی داخل شهری تمام میشود.

وزن:

وزن هر اتوموبیل بر مقدا فشار وارده اثر گذار است. امکان دارد وزن بدنه اتوموبیل شما بالا باشد یا اینکه بار زیادی را نقل و انتقال دهید.

جنس قطعه:

در برابر به جنس و کیفیت قطعه ایی که تهیه میکنید ، احتیاج به عوض کردن زود یا دیرتر خواهید داشت . پس بکوشید که یک محصول سازگار با اتوموبیل  و باکیفیت و اورجینال را تهیه کنید .
عمر لنت ترمز را بالا ببرید؛ سود کنید!

زمان تعویض لنت ترمز
زمان تعویض لنت ترمز

گاهی وقت های میشود با عمل به کارهای معمولی ، اطمینان حاصل کنید که لنت ترمز بیش از حد استاندارد عمر می‌کند و یا در کمترین حالت از عمر کوتاه آن ممانعت کنید و یک مقدار بهره گیری معمولی و استاندارد از لنت ترمز داشت. همه چیز به مدل و مقدار ترمز کردن شما ارتباط دارد. پس تلاش کنید که فشار وارده به ترمز را کمتر کنید. یعنی به جای اینکه در سرعت بالا غیرمنتظره ترمز بگیرید، سرعت خود را آرام کنید و با آرامش بالاتری پدال ترمز را فشار دهید.

برای مطمئن شدن از سالم بودن لنت، میتوانید آن را فیزیکی هم چک کنید. لاستیک را باز کنید و لنت ترمز را ببینید. مقدار ضخامت آن را سانتز کنید و اگر ضخامت آن از ۵ یا ۶ میلی‌متر پایین تر، یعنی احتیاج به عوض کردن لنت ترمز دارید.

علت های دیگری هم برای اشکال داشتن لنت ترمز وجود دارد. عمر پایین، نوع رانندگی، مسیر رانندگی، وزنی که یک اتوموبیل تحمل می‌کند و خود جنس قطعه، همه ی این عوامل بسیار مهم میباشند. شما می‌توانید با بهتر کردن روش های رانندگی خود و رعایت کردن نکته های ایمنی از احتمال نقص لنت ترمز کم کنید. اکثر اوقات آرام‌تر پدال ترمز را فشار دهید و تلاش کنید که در سرعت بالا، به صورت ناگهانی ترمز نگیرید. ترمز در سرعت بالا به لنت فشار می‌آورد، و احتیاج به عوض کردن لنت ترمز خواهید داشت.

طریقه عوض کردن لنت ترمز خراب چگونه میباشد

عوض کردن لنت ترمز بسیار ساده میباشد. در عین آسانی میبایست بسیار دقت کنید و لنت را جدا و پس از آن را عوض کنید  . البته اگر فکر میکنید که ممکن است که اشتباه کنید، خوب تر میشود که به مکانیک متخصص مراجعه کنید. با این کار اطمینان خواهید یافت که ایرادی در آن به وجود نمی‌آید. به راه های زیر با دقت توجه کنید

۱- خریداری لنت مناسب:

با در دست داشتن معلوماتی مثل سال تولید و مدل اتوموبیل، با ملت یدک تماس گرفته و لنت ترمز اورجینال مورد نظر خود را تهیه کنید.

۲- ماشین خنک:

اطمینان حاصل کنید که اتوموبیل شما خنک شده . زیر آفتاب سوزان یا پس از رانندگی لنت را عوض کنید. امکان دارد به خاطر گرم بودن دیسک و خودرو آسیب ببیند.

۳- شل کردن پیج و جک زدن:

با آچار خوب پیج‌های لاستیک را نصفه باز کنید. همه چرخ‌ها را با هم باز نکید و فقط چرخ‌ها طرفی که جک می‌زنید را شل کنید. به آرامی جک بزنید و ماشین را کمی بالا ببرید. سپس امکان جدا کردن لاستیک را دارید.

۴- جدا کردن کالیپر:

پیج کالپیر را هم شل و از آن جدا کنید. یک کابل وجود دارد که کالیپر را به مجموعه ترمز وصل میکند. کابل را قطع نکنید. آرام کالپیر را در جایی قرار دهید که دچار نقص نشود و نیرویی به آن وارد نشود .

زمان تعویض لنت ترمز
زمان تعویض لنت ترمز

جایگذاری لنت ترمز جدید؛ اصلا هراس نداشته باشید

قدم‌هایی که گفتیم تنها برای جدا کردن لنت ترمز قبلی بود. اکنون که لنت ترمز را جدا کردید، باید لنت جدید را جای  لنت قدیمی بگذارید. برای این عمل هم باید راه های  زیر را انجام دهید . همه قدم‌ها را باز هم با توجه و دقت بالا انجام دهید تا با سختی مواجه نشوید.

۱- جدا کردن لنت ترمز:

وقتی که کالیپر را جدا کنید، لنت ترمز قدیمی راحت بیرون می آید. آرام لنت را به سمت جلو یا عقب به آن نیرو وارد کنید و آن را بیرون بکشید. مراقب باشید که توانی که وارد می‌کنید به دیگر قسمت های مجموعه خسارت نزند .

۲- جا زدن لنت ترمز جدید:

همیشه به یاد داشته باشید که لنت قدیمی چگونه در مجموعه جا گرفته بود. وقتی که لنت‌ها را از جای خود در آوردید، لنت‌های جدید را همانگونه مانند قبلی در جای خود قرار دهید. به هیچ عنوان روغن یا مایعی هم به لنت ترمز نزنید. اگر لنت ترمز چرب و خیس شود عملکرد خود را از دست میدهد.

زمان تعویض لنت ترمز
زمان تعویض لنت ترمز
۳- چک کردن روغن ترمز:

روغن ترمز ماشین را رسیدگی کنید. اطمینان یابید که محفظه پر از روغن میباشد و اگر خالی بود آن را پر کنید.

۴- جا زدن اجزای پیشین:

کالپیر را با حساسیت زیاد به جای خود وصل کنید و پیچ‌های آن را سفت نمایید. ایضا لاستیک را دوباره در جای خود قرار دهید و پیج آن را هم سفت کنید. در آخر جک را پایین بیاورید و از زیر اتوموبیل بیرون بیاورید.

برای مطمئن شدن از درستی و سالم بودن روند عوض کردن لنت ترمز به شما توصیه میکنیم که یک رانندگی امتحانی انجام دهید. اتوموبیل را در جایی آرام و خلوت تست کنید تا اطمینان یابید که کل مجموعه ترمز به درستی کار کنید. اول با سرعت پایین آغاز نمایید و کم کم سرعت را بالا ببرید. اگر دوباره صدای عجیبی شنیدید یا فرمان از کنترل شما خارج شد، لنت ترمز باز هم نقص دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 9 =