زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ

زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ

زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ در مجموعه منتقل کننده توان اتوموبیل عمل متصل کردن و قطع کردن نیرو را انجام میدهد ، در اصل لنت ترمز توسان به نوعی قدرت و نیرویی را که موتور میسازد در اختیار دارد ، با گرفتن کلاچ ، توان از موتور وارد جعبه فرمان میگردد و دنده ها به راحتی عوض میگردد ، حرکت اتوموبیل در زیر پاهای شما مرتبط به صفحه کلاچ و قطعات دیگر میباشد .

زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ
زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ

در اتوموبیل هایی که دنده دستی به کار میبرند ، پدال کلاچ به صفحه کلاچ وصل میباشد و توان موتور از راه پدال به صفحه و قسمت های دیگر میرسد ، پس در اصل صفحه کلاچ از آن دسته از محصولاتی در اتوموبیل میباشد که همیشه از آن بهره گیری میشود و پس از زمانی احتیاج به عوض کردن دارد.

ابتدا قبل از اینکه متوجه شوید زمان تعویض صفحه کلاچ است یا نه اجازه دهید علت هایی را بیان کنیم که عمر این محصول را کم میکند ، با دانش این علت ها میتوانید عمر صفحه کلاچ خود را افزایش دهید .

1- درست تعویض نکردن دنده

در هر بار عوض کردن دنده باید زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ را تا آخر فشار دهید ، اگر این عمل را انجام ندهید به صفحه کلاچ نقص وارد میکنید ، تعویض اشتباه کردن دنده از آن دسته از علت هایی میباشد که اگر درست صورت گیرد وقت عوض کردن دنده را دیرتر و به تعویض می افتد ، بعد از عوض کرند دنده هم باید پا را از روی کلاچ کامل بردارید ، اگر چنین مهارتی در عوض کردن دنده ندارید ، باید برای افزایش عمر صفحه کلاچ هم ک شده رو این عمل ، کار کنید .

زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ
زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ

2-انتخاب اشتباه دنده

اگر در سربالایی ها رانندگی میکنید ، باید به استفاده مناسب از دنده دقت کنید . دنده 1 و 2 برای این موارد مناسب میباشد ، در غیر این صورت ، به اتوموبیل فشار بالایی وارد میشود و یکی از نتیجه های نامقبول خراب شدن صفحه کلاچ میباشد.

زمان تعویض صفحه کلاچ – عوامل کاهش عمر صفحه کلاچ

3-رانندگی کردن در ترافیک زیاد

ترافیک میباشد و ناچارید که برای مهار اتوموبیل کلاچ را زیاد نگه دارید، حتی اگر راننده ماهری هم باشید در ترافیک های سنگین ناچار میباشید که پا را بیش از حد روی کلاچ بگذارید تا ماشین را مهار کنید . این موضوع آسیب زیادی به صفحه کلاچ وارد میکند و زمان تعویض آن را جلو می اندازد .

زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ
زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ

۴. سرعت بالا در حرکت

نباید از اتوموبیلی که سرعت بالایی در آن رانندگی میشود انتاظر داشت که صفحه کلاچ سالم و بدون نقصی را دارا باشد ، شتاب بالا اثرات بدی را روی این محصول حساس اتوموبیل میگذارد

۵. زیاد شدن وزن اتوموبیل

اتوموبیل ها مثل انسان ها نمیباشند ، یعنی نمیتوانید توقع بالایی را وقتی که وزن زیادی را دارند از آنها داشته باشید ، هر اتوموبیل از نظر وزن ، آستانه تحملی را دارا میباشد که باید آن را رعایت کنید ، اگر تعداد سرنشین به اتوموبیل فشار بیش از حدی را وارد کنید ، زمان عوض کردن صفحه کلاچ به زودی خواهد رسید .

زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ
زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ

کارهای تاثیر گذار در وقت عوض کردن صفحه کلاچ را خوانید ، بعضی عوامل مثل ماندن در ترافیک و ناچار به گرفتن زیاد زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ از کنترل ما خارج میباشد اما بعضی دیگر مثل بالا نبردن وزن اتوموبیل میتواند عمر صفحه کلاچ را بالا ببرد ، عوامل هایی وجود دارد که نشان میدهد وقت عوض کردن صفحه کلاچ رسیده است :

سفتی پدال کلاچ

وقتی که پدال سفت و خشک باشد این نشانه از نداشتن حالت ارتجاعی فنری پدال میباشد و باید آماده عوض کردن صفحه کلاچ شوید .

پرش پا و صدای دنده

وقتی که زمان زیادی از صفحه کلاچ استفاده شده است ، در هر بار رها کردن پدال ، پاهای شما هم در حرکتی به عقب پرتاب میگردد ، یکی دیگر از عوامل احتیاج به تغییر صفحه کلاچ صدای زیادی میباشد که دنده ها در زمان تعویض دنده میدهد .

ارتباط نداشتن دور موتور و سرعت

با استفاده زیاد از صفحه کلاچ وقتی که اتوموبیل در حال حرکت میباشد ، دور موتور بالا میرود اما سرعت و دور موتور با هم متناسب نمیباشد یعنی بالا رفتن سرعت در برابر با دور موتور پایین تر میباشد، این هم یکی از نشانه ها احتیاج به تعویض صفحه کلاچ به حساب می آید .

سخت‌شدن عوض کردن دنده

به اصطلاح میگویند که دنده درست جا نمیرود ، جا نرفتن درست دنده و سخت عوض شدن دنده یکی دیگر از عواملی میباشد که نشان میدهد به پایان عمر صفحه کلاچ رسیده ایم

لرزش خودرو در شروع حرکت

وقتی که اتوموبیل آماده حرکت میشود ، در همان اول کار ، درست وقتی که دنده ماشین را روی یکی میگذاریم با رها مردن کلاچ اتاق اتوموبیل به لرزه می افتد ، این یعنی پایان عمر صفحه کلاچ رسیده است .

خاموش‌نشدن اتوموبیل

یکی دیگر از نشان های که پایان عمر صفحه کلاچ را نوید میدهد ، خاموش نشدن اتوموبیل در وقتی میباشد که آن را در دنده دو قرار میدهید و به حال خود رها میکنیدو اتوموبیل خاموش نمیشود یکی دیگر از نشانه های احتمالی تمام شدن صفحه کلاچ میباشد ، در صورتی که اتوموبیل خاموش شود یعنی هنوز وقت عوض شدن آن نرسیده است .

زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ
زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ

 

چند نکته کاربردی

1-ترمز و زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ پشت هم در اتوبان های شهری سبب میشود که نیاز به عوض کردن صفحه کلاچ در اتوموبیل ها زیاد گردد ، احتمالا برای اتوموبیل های رانندگانی که در جاده تردد دارند عمر این محصول بالاتر باشد چون درگیر ترافیک نیستند و احتیاج ندارند که همیشه به مجموعه صفحه کلاچ فشاری وارد نمایند، اما راننده های که در شهرهای شلوغ حرکت میکنند همیشه میبایست به بازرسی وضعیت صفحه کلاج و عوض کردن آن بپردازند . هر چند که معیار مشخصی وجود ندارد و احتیاج به عوض کردن صفحه کلاچ به دلیل زیادی بستگی دارد ، اما به طور معمول ، ماشین های ایرانی در حوالی 40 هزار کیلومتر نیاز به تعویض صفحه کلاچ دارند .

2-همیشه به یاد داشته باشید که عوض کردن صفحع کلاچ عملی بسیار تخصصی میباشد و نباید آن را به مکانیکی های تازه کار و غیر متخصص سپرد. دیسک و صفحه محصولی بسیار حساس میباشدو در وقت عوض کردن آن باید به نکته هایی مثل بهره گیری از کاسه نمد، تنظیم درست سیم زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ و روغن کاری بلبرینگ انجام شود. همواره در زمان عوض کردن صفحه کلاچ احتیاج به تعویض روغن گیربکس هم هست .

زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ
زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ

3-وقتی که زمان مناسب تعویض صفحه کلاچ این عمل باید به صورت استاندارد صورت گیرد و برای کم شدن هزینه ها به سراغ روش هایی مثل عوض کردن لنت روی دیسک نروید .ملت یدک مکانیک های ماهر به شما توصیه میکنند که صفحه کلاچ را عوض کنید ، چرا که روش هایی مثل تعویض لنت روی دیسک عملی موقتی میباشد که در آخر مشکل را حل نمیکند و هزینه ای اضافی را دارد . پس خوب میباشد که از همان اول کار را به صورت استاندارد انجام دهید و تصمیم مناسبی را بگیرید تا هزینه اتوموبیل خود را عمل های نادرست بالا نبرید.

 

سخن پایانی

اگر راننده تازه کار میباشید ، روش کار مناسب با کلاچ را بیشتر تمرین کنید ، نامناسب و در وقت های نابجا آن را فشار ندهید و نکته های دیگر را هم رعایت کنید.اگر هم تازه کار به حساب نمی آیید ، باز هم به مطالبی که بیان شد به کار شما خواهد آمد. زمان تعویض صفحه کلاچ را بدانید .