زمان تعویض روغن گیربکس

زمان تعویض روغن گیربکس

زمان تعویض روغن گیربکس اگر فردی فنی میباشید و از قطعه های اتوموبیل و وقت عوض کردن روغن و لنت ترمز سوناتا آشنا هستید شما یک مرحله از بقیه افراد جلو هستید و باعث میشود که اتوموبیل شما سالم تر و خوب تر از اتوموبیل های افراد دیگر عمل کنید . در این مطلب هم از گیربکس و تعویض روغن گیربکس و مطالب مربوط به آن آشنا خواهید شد

در کل میتوان گفت ، روغن زدن برای قسمت های متحرک اتوموبیل الزامی میباشد ، چون در صورت نبودن روغن ممکن است بخش های مختلف اتوموبیل عمل و کارکردشان انجام نگیرد و به خوبی کار نکنند .

واسکازین یا همان روغن گیربکس روغنی میباشد که سبب میشود قطعه ها و قسمت های از ماشین که داخل جعبه دنده یا همان گیربکس قرار دارند روان سازی شود و به خوبی عمل کنند . این روغن به روان سازی قسمت های دیگر از اتوموبیل مثل دیفرانسیل و جعبه فرمان هم کمک میکند . بودن واسکازین برای گیربکس که رابط بین موتور و چرخ است ، بسیار حائز اهمیت و الزامی میباشد . چون گیربکس توانی را که موتور به وجود می آورد را میسازد به سمت چرخ ها منتقل میکند . گردش و حرکت چرخ ها به وسیله گیربکس صورت میگیرد ،پس باید بسیار مراقب آن بود و به آن توجه کرد .

زمان تعویض روغن گیربکس
زمان تعویض روغن گیربکس

اهمیت عوض کردن روغن گیربکس در چیست؟

تمام قطعه ها در اتوموبیل احتیاج به بازرسی و عوض شدن دارند ، اما باید بدانید زمان تعویض چه زمانی است ، اگر در زمان مناسب روغن گیربکس را عوض کنید :

گیربکس به نرمی و به خوبی کار میکند.

عمر مفید قطعه های در گیربکس بالاتر میرود.

درجه گرمی در گیربکس کم میشوود و به همین خاطر نقص نمیبینند .

قطعه های موجود در گیربکس صدا نمیدهند و همه این ها روی سبب میشود که اتوموبیل مناسب تر کار کند.

تعدادی از راننده ها به اتوموبیل خود بسیار میرسند به طول مثال از روغن های با کیفیت استفاده میکنند . این بسیار خوب میباشد اما ایراد وقتی به وجود می آید که با خود می اندیشند که هزینه کردن یک باره دیگر احتیاجی نیست به مطالبی مثل عوض کردن به وقت روغن گیربکس نیازی نیست . چنین مطلبی اشتباه است .

زمان تعویض روغن گیربکس
زمان تعویض روغن گیربکس

حتی اگر با ارزش ترین و با کیفیت ترین روغن را برای ماشین خود تهیه کنید ، باز هم روزی میرسد که باید دوباره آن را تعویض کنید. روغن گیربکس یا هر روغن دیگری در اتوموبیل که به وقت عوض نشود ، ویژگی اصلی خود را از دست میدهد و تبدیل به مایعی مثل آب میشود و از عهده روغن کاری و نرم کردن بر نمی آید . این را به یاد داشته باشید که اگر در وقت مناسب برای اتوموبیل و قسمت های گوناگون هزینه نکنید. عیب و نقص هایی که در آینده برای اتوموبیل شما به وجود خواهد آمد هزینه زیباتر و زیان بیشتری به شما خواهد رساند

 

زمان تعویض روغن گیربکس
زمان تعویض روغن گیربکس چه موقع است؟

تفاوتی ندارد که گیربکس شما دستی میباشد یا اتوماتیک ، در هر صورت ، احتیاج به عوض کردن روغن گیربکس وجود دارد ، اما در چه زمانی ؟

۱. تعویض روغن در گیربکس دستی

در گیربکس های دستی همواره پس از زمانی که از اتوموبیل بهره گیری میشود ، روغن گیربکس آلوده میشود. البته امکان دارد روغن همچنان کیفیت و حالت نرمال خود را داشته باشد ، اما در اصل این میباشد که دچار آلودگی گردیده است. در واقع با گذشت وقت ، فرسایش دنده و یاتاقان سبب به وجود آمدن ذرات فلزی بسیار کوچکی در حد میکروسکوپی در روغن گیربکس میگردد ،ذراتی که سیال را پرمایه و آلوده میکند . این کثیفی از درست عمل کردن روغن گیربکس ممانعت میکند تا عمل روانسازی صورت پذیرد . پس باید زمان تعویض روغن گیربکس دستی را بدانید.

متخصصان اعتقاد دارند که هر پنجاه تا صد هزار کیلومتر باید روغن گیربکس را عوض کنید . البته اگر از اتوموبیل خود زیاد استفاده میکنید و یا در آب و هوایی نامناسب زندگی میکنید زمان تعویض روغن گیربکس به هر بیست و پنج هزار کیلومتر میرسد . راننده هایی که تازه شروع به کار کرده اند ، یا کسانی که همیشه در ترافیک گیر میکنند ، راننده های کوه و هوای سرد باید توجه کنند و زودتر از 50 هزار کیلومتر به فکر تعویض روغن گیربکس باشند . در کل میتوان گفت ، وقتی که نیاز به تعویض دنده زیاد باشد ، وقت عوض کردن روغن هم زودتر از حالت معمولی فرا میرسد .

زمان تعویض روغن گیربکس
زمان تعویض روغن گیربکس

۲. تعویض روغن در گیربکس اتوماتیک

در گیربکس اتومات داغی بالاتری در برابر گیربکس های دستی به وجود می آید . همین داغی و گرما باعث میشود که کیفیت روغن کم شود .کهنگی قطعه های درون گیربکس افزون بر علت میگردد  و زمان تعویض روغن گیربکس را زودتر میکند . پس اگر میخواهید که کارکرد اتوموبیل را به خوبی باشد و مشکلی برای خودرو شما پیش نیاید به موقع اقدام به تعویض روغن کنید ، متخصیص زمان تعویض روغن گیربمس اتوماتیک را بین 100 هزار تا 150 کیلومتر در نظر گرفته اند . البته اگر زودتر از زمان مقرر انجام دهید ضرر نخواهید کرد .

علامت های تعویض روغن گیربکس

همواره به علامت ها توجه کنید ، علامت های میتوانند رهنما خوبی برای مراقبت درست و استاندارد از ماشین شما باشند ، به عنوان مثال علامت هایی هستند که خبر از رسیدن زمان تعویض روغن گیربکس میدهد . واقعیت این میباشد که هر روغنی روی جعبه خود وقت عوض کردن را خبررسانی میکند ، پس روی قوطی بدنه روغن گیربکس را بخوانید تا در جریان وقت خوب برای تعویض قرار گیرید . علامت های زیر را همیشه به یاد داشته باشید تا با مشکل مواجه نشوید :

اگر تعویض دنده برای شما مشکل شده ، روغن گیربکس خود را مشاهده کنید .

در رفتن دنده هم میتواند علامت رسیدن زمان تعویض روغن گیربکس باشد.

اگر اتوموبیل را روشن کرده اید اما کار نمیکند و صداهای بدی به گوش میرسد باید به فکر تعویض روغن گیربکس باشید .

زمان تعویض روغن گیربکس
زمان تعویض روغن گیربکس

نحوه اندازه گیری سطح روغن گیربکس

برای اینکه به وقت خوب برای عوض کردن روغن گیربکس اطلاع پیدا کنید ، اضافه بر در نظر گرفتن علامت هایی که بیان شد روش های دیگری نیز وجود دارد . در واقع با یک آزمون ساده میتوان متوجه شد ک آیا گیربکس روغن کافی را داراست یا خیر
1-اتوموبیل را روشن کنید و منتظر بمانید

2-گیچ روغن گیربکس را بیرون بیاورید

۳. گیج را با یک دستمال پاک و تمیز کنید

۴. حالا گیج را دوباره سر جای خود بزارید و دوباره بیرون بکشید

۵. خط روغن روی گیچ را بازرسی کنید و مشاهده کنید که روغن کم شده یا نه

۶. اگر روغن کاهش پیدا کرده بود ، باید به آن روغن گیربکس اضافه کنید

زمان تعویض روغن گیربکس
زمان تعویض روغن گیربکس

زمان تعویض روغن گیربکس
۱. اندازه گیری سطح روغن در گیربکس دستی

بعضی از سازندگان اتوموبیل ها ، میله نشان گری برای به دست آوردن سطج روغن گیربکس در وسیله بسازند، اما بعضی دیگر چنین میله و نشان گری را نمیسازند ، اگر اتوموبیل شما این میله را نداشت باید به مکانیک خبره مراجعه کنید تا در عرض چند دقیقه موقعیت را بررسی کند . .

۲. اندازه سطح روغن در گیربکس اتوماتیک

گیربکس های اتومات دارای میله های نشانگری به اسم دیپ استیک هستند ،ملت یدک باید با این میله آشنا باشید و شاخص های دیگری که در خودرو هست با آن اشتباه نگیرید. برای بازرسی سطح روغن گیربکس اتومات باید میله نشان گر را در حالی  بیرون بیاورید که اتوموبیل روشن میباشد و دنده در حالت پارک است .

تعویض‌نکردن روغن گیربکس چه دشواری هایی را در پی دارد :

نقص دیدن چرخ دنده و یاتاقان

به لرزه در آمدن اتوموبیل و بالا رفتن دور موتور

سخت عوض شدن دنده های دستی

دگرگونی زیاد و دنده به دنده در اتوموبیل اتومات
به وجود آمدن سروصدا در اتوموبیل، وقتی که در حالت سکون قرار دارد
گرم بیش از اندازه روغن گیربکس و به وجود آمدن بوی سوختگی در اتوموبیل
همه اینها می‌تواند سبب کم شدن عمر مجموعه منتقل کننده اتوموبیل گردد کوتاه‌شدن عمر قطعات پس در برابر وقت تعویض روغن گیربکس توجه کنید و به‌موقع برای این عمل را انجام دهید.

زمان تعویض روغن گیربکس
زمان تعویض روغن گیربکس

در پایان

برای تعویضروغن گیربکس در زمان مناسب باید به مکانیک متخصص مراجعه نمایید. این عمل کاملا مهارت خاصی را دارد و برای انجام دادن آن احتیاج به امکانات ویژه ایی دارید ،برای انجام دادن آن کار را به تعمیرکاران متخصص بسپارید، بررسی به قسمت های گوناگون اتوموبیل سبب میگردد که زمان ماندگاری بالا برود و سال های بسیاری بدون دغدغه از ماشین استفاده کنید به مطالبی مثل زمان تعویض روغن گیربکس توجه کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =