امنیت خودروهای برقی

امنیت خودروهای برقی

امنیت خودروهای برقی اکثر عموم افراد با خود میپندارند که امنیت اتوموبیل الکتریکیو لنت ترمز توسان کمتر از مدل های سوخت فسیلی میباشد ، دز این مطلب به این موضوع میپردازیم که این تفکر اشتباه میباشد .

اکثر مصرف کنندگان اتوموبیل های الکتریکی به علت ناراحتی از شعاع حرکتی از آن استفاده نمیکنند ، اما افراد دیگر دلواپس امنیت اتوموبیل میباشند ، اتوموبیل های الکتریکی به علت بهره گیری از باتری بسیار قابل اشتعال و پکیج مجموعه برقی ولتاژ بالا ، به آسانی سبب دلواپسی مصرف کنندگان شوند و پی بردن به این مطلب آسان میباشد. اما در اصل ، به علت ویژگی های بسیار بالا که برای مراقبت از سرنشینان بهره گیری میگردد ، اتوموبیل های برقی داران امنیت بالایی میباشند در این مطلب به بعضی از نکته های درباره امنیت اتوموبیل میپردازیم

امنیت خودروهای برقی
امنیت خودروهای برقی

آیا اتوموبیل های برقی در تصادف دارای امنیت بالا میباشند؟

ابتدا باید به یاد داشته باشید که اتوموبیل های برقی به گونه ایی تولید شده اند که از همان استاندارد های اصولی مدل های سوخت فسیلی بهره مند می باشند . در اصل متخصصان اتوموبیل به همان اندازه که وقت برای به دست آوردن امنیت بالا در محصولات دیگر میکنند ، برای اتوموبیل های الکتریکی هم زمان میگذارند و همان کارهای با دقت بالا را برای این خودروها انجام میدهند. بیشتر سازندگان مدل های اولیه اتوموبیل های برقی خود را تحت آزمایش EURO NCAP مورد ارزیابی قرار میدهند و کمابیش همه آن ها مثل مدل های تجهیز شده به پیشرانه احتراق درونی به اندازه مدل های همسان ، از نظر کارکرد مورد بازرسی قرار میدهند .

خودروی الکتریکی گلف

بهره گیری از سازه های قوی ، منطقه های گسترده برای مچاله شدن و کیسه های هوای زیاد در اتوموبیل الکتریکی خاطر جمعی دارد که در صورت برخود از سرنشینان مراقبت کنم ، در واقع با وجود با بودن جرم زیاد بسته های باتری و احتیاج به ربایش انرژی بیشتر از تاثیر برخورد به وجود می آید ، جای نگرانی دارد که متخصصان طراحی اتوموبیل برقی برای به دست آوردن امنیت بالاتر در محصول باید بیشتر کار کنند .

یکی از علت های دلواپسی در مورد امنیت خودروهای برقی ، آتش گرفتن آنها میباشد .در سال های گذشته تصادف های اتوموبیل های برقی که به سوختن آنها ختم میشد ، سبب به وجود آمدن تنش و ناراحتی مشتریان این اتوموبیل ها گردید ، امکان دارد با خود بی اندیشید در اتووبیل های سوخت فسیلی آتش سوزی بیشتر از اتوموبیل های برقی میباشد ، در واقع به علت وجود ماده اشتعال زا  مثل بنزین در این اتوموبیل ها همه با خود حدس میزنند آتش سوزی آنها بیشتر از مدل های برقی میباشد ، اما در اصل اتوموبیل برقی نیز هم به همان اندازه احتمال دارد که گرفتار آتش سوزی گردد.

امنیت خودروهای برقی
امنیت خودروهای برقی

مجموعه محرکه فولکس واگن گلف / Volkswagen Golf

در صورت نمایان شدن بدترین وضعیت ، بیشتر ایراد احتمالی اتوموبیل های الکتریلی باتری لیتیون یون میباشد که به عنوان فرار حرارتی معرفی میگردد . در اصل اگر یکی از سلول های باتری دچار نقص گردد و اتصال کم شود ، احتمال این مورد که الکترولیت قابل اشتعال درون آن آتش بگیرد بالا و بالاتر میرود ، به این علت که تمام توان ذخیره شده را مورد استفاده میگیرد و دمای آن را به بیش از هزار درجه میرساند . اگر این حرارت بالا به سلول های دیگر عیب وارد کند ، میتواند سبب به وجود آمدن بازتاب زنجیره ایی میگردد و در عاقبل صدها یا هزاران سلول در آتش سوزی شدیدتری آغاز به سوختن میکنند که خاموش کردن آن عملی سخت و غیرممکن میباشد . در چنین مواقعی باید صبر کنیم تا ماده واکنش دهنده در باتری بسوزد و تمام گردد .

این عمل بسیار پرمخاطره است ، اما نوین ترین عصر امنیت خودروهای برقی برای ممانعت از این وضعیت مهندسی گردیده اند . باتری در ساختاری استوار در برابر برخورد که پایین ترین حالت در اتوموبیل متصل گردیده و از منطقه های برخورد احتمالی دور میباشد ، کاملا مراقبت میشود . به عنوان نمونه ، پل استار از 2 سازه آلومینیومی تغییر شکل پذیر در دو طرف جلو پنجره مدل دو خود که جدیدا به تجارت جهانی آمده است بهره گیری نموده . این سازه به عنوان بلوک ها  SPOC معرفی میگردد و از برخورد چرخ جلو با باطری در زمان تصادف ممانعت میکند .

سلول های جدا که به وسیله مواد توسعه یافته تغییر فاز محاصره شده است که به جذب حرارت کمک میکند و مخاطره داغ شدن بیش از حد سلول های اطراف را کم میکند .

با بودن این مجموعه های برقی ولتاژ بالا ، امنیت خودروهای برقی به اقدامات ویژه ایی احتیاج دارند تا آرامش خاطر به وجود آید که سرنشینان و خدمات اورژانی پس از برخورد دچار شوک نخواهند شد . اکثر اتوموبیل های الکتریکی با ولتاژ 400 عمل مکیند . اما پورشه نخستین کمپانی بود که تنظیم های 800 ولت را مورد بهره گیری قرار داد . در این مورد اتوموبیل ها هر گونه تماس با کابل ها یا سیم های نقص دیده میتواند باعث ترس بسیاری شود .

امنیت خودروهای برقی
امنیت خودروهای برقی

Nissan LEAF / باتری خودروی الکتریکی نیسان لیف

امنیت خودروهای برقی دارای مجموعه با امنیت بالا هستند که در صورت نقص ، باتری را به طور اتوماتیک از کار می اندازند . زمانی که حسگرهای گوناگون امنیت خودروهای برقی درک کنند که برخوردی صورت گرفته است ، فیوزهای ویژه آتش سوزی از کار می افتند و کابل های ولتاژ بالا برق را از دسترسی خارج میکنند و به طور اثر گذار همه مجموعه برقی اتوموبیل را از کار می اندازند . بوش ، متخصص اتوموبیل ساز آلمانی ، مجموعه پیشرفته ایی را گسترش داده است که در زمان تحریک کیسه هوا ،قطعه کوچکی را به درون کابل میبرد .

امنیت خودروهای برقی
امنیت خودروهای برقی

نبودن صدا در خودروی الکتریکی

صد در صد فقط سرنشینان اتوموبیل های اکتریکی نگران امنیت خود نمیباشند و عابران و دوچرخه سوار ها هم در این مورد دارای نگرانی هستند . به همه ما بیان شده است که در زمان عبور از خیابان توقف کنید به دورو و بر نگاه کنید و به صداها گوش کنید و از خیابان رد شود و این آخرین عملی میباشد که برای جلوگیری از تصادف با اتوموبیل های الکتریکی بی صدا در حال نزدیک شدن صورت میگیرد . این عمل به خصوص در منطقه های شهری که سرعت اتوموبیل خیلی بالا نمیباشد تا بتوان صدای ماشین را شنید صادق میباشد ، بررسی های صورت گرفته نشان میدهد که در سال 2015 اتوموبیل های برقی 40 درصد بیشتر با عابران برخورد داشته اند .

امنیت خودروهای برقی
امنیت خودروهای برقی

نگاهی به آزمایشگاه امنیت و تصادف خودروهای تسلا

از تاریخ یک جولای 2019 قانونی به ثبت رسید و اکنون باید از آن پیروی میشود که همه امنیت خودروهای برقی نوین باید دارای صدا الکتریکی باشند . بیشتر اتووبیل دارای دو صدا ساز میباشند که همواره در پشت سپرهای جلو و عقب وصل میگردد و صدا را فرکانسی مثل اتوموبیل های سوخت فسیلی تولید میکند . این عمل به خصوص زمان پارک کردن اثر گذار میباشد و زمان مانور دادن به اتوموبی ، صدایی از خود انتشار میدهد تا عابران پیاده رو و دوچرخه سواران در اطراف متوجه گردند

آیا میشود خودرو الکتریکی را زیر باران شارژ کرد ؟

چنین سوالی بسیار با عقل جور در می آید . همواره به ما بیان شده است که آب و برق با یکدیگر سازش ندارد ، بنابراین نرمال میباشد که نتیجه بگیریم زمان بارش باران ، متصل شدن با مجموعه برقی ولتاژ بالا ، سبب فاجعه خواهد گردید ، خوشبختانه واقعیت به هیچ وجه شوکه کننده نیست .

امنیت خودروهای برقی
امنیت خودروهای برقی

درگاه شارژ خودروی الکتریکی کیا سول / Kia Soul Electric Car

دو شاخه شارژ الکتریکی و پریز درون امنیت خودروهای برقی ملت یدک با توجه بالا ترسیم شده است تا از نفوذ آب یا ذرات خاکی به درون مدار برقی و سیم کشی اطمینان حاصل گردد .ایستگاه های شارژ نیز خود از این نظر پایدار میباشند . از همه با اهمیت تر شارژ و مجموعه پردازنده اتوموبیل الکتریکی بسیار توسعه یافته است ، و تا وقتی که تعدادی بررسی انجام نشود (از جمله اینکه در اتصالات آب وجود دارد یا خیر ) برق به درون اتوموبیل نمیرود . به طور خلاصه میتوان بیان کرد که بدون هیچ نگرانی در آب و هوای خاص با آرامش خخاطر اتوموبیل الکتریکی را شارژ کرد .