زنجیر چرخ خودرو

زنجیر چرخ خودرو

زنجیر چرخ خودرو امروزه خودرو ها و لنت ترمز نقش بسیار پررنگی را در جوامع انسانی به خود اختصاص داده اند.به گونه ای که اگر خودرو نباشد، بسیاری از کارها مختل شده و بسیاری از مشاغل از هم میپاچند. باتوجه به گسترش این موضوع در بین انسان ها ،رفت وآمد های بین شهری هرروز در حال زیاد شدن است، امروزه دیگر همانند گذشته نمی باشد که یک شهر نیاز های خود را درون خود تامین کند بلکه امروزه شهر ها و حتی کشور ها بایک دیگر درحال دادو ستد هستند و روابط بین کشوری بسیار گسترده شده است.

زنجیر چرخ خودرو
زنجیر چرخ خودرو

جدای از رفت وآمد های ضرروی،مسافرت بین شهر ها نیز بسیار گسترش پیدا کرده و ما هرروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد همراه خانواده و یا دوستان خود در بین شهر ها تردد دارند. شاید علت این امر ساخت خودروهایی با کیفیت تر و هموار شدن جاده ها باشد!
حال اگر کمی دقت کنیم متوجه این مسئله می شویم که رفت و آمد های بین شهری و درون جاده ای تنها در فصول معتدل و گرم اتفاق نمیوفتد ،بلکه بسیاری از این رفت و آمدها در فصل زمستان می باشند که جاده برفی و بارونی بوده و در بسیاری از مواقع لغزنده است.
حال اگر شخصی در این آب وهوا بدون زنجیر چرخ درحال حرکت باشد،ممکن است دچار سانحه ای شود و در بسیاری از مواقع ماشین چپ می کند. به همین علت است که در فصل های سرد پلیس راه در بسیاری از مواقع به ماشین های بدون زنجیر چرخ اجازه تردد نمی دهد.
استفاده از زنجیر چرخ برای تردد در آب وهوای برفی و بارونی که به سبب آن زمین لیز و لغزنده می شود امری ضروری و حائز اهمیت می باشد. و همچنین در جاده هایی که دارای سنگلاخه های زیادی هستند.
شاید می شود در اصل گفت زنجیر چرخ برای خودرو کاری را می کند که یخ شکنان برای انسان ها می کنند.

زنجیر چرخ خودرو
زنجیر چرخ خودرو

چه نوع زنجیر چرخی در بازار ها وجود دارد؟

پس از آن که به اهمیت زنجیر چرخ پی بردیم ،نوبت به آن می رسد که انواع زنجیر چرخ هایی که در بازار وجود دارند را برایتان توضیح دهیم.
۱.زنجیر چرخ کلاسیک: زنجیر چرخ کلاسیک یکی از انواع زنجیر چرخ هایی است که در بازار شاهد آن هستیم.اصولا این نوع زنجیر چرخ در بین مردم شناخته شده می باشد. برای ساخت زنجیر چرخ کلاسیک از آلیاژ ،فولاد،پلی اورتان در اتصالات آن استفاده می شود.
در کنار مزیت هایی که این نوع زنجیر چرخ دارد(مثل جلوگیری از لیز خوردن ماشین و..)، معایبی نیز دارد که از جمله آن میتوان اشاره کرد که : این نوع زنجیر چرخ ها اصوالا به جاده ها آسیب می رسانند (به علت ساختار فلزی و سختی که دارند ،هنگام کشیده شدن برروی آسفالت ها ممکن است آسفالت جاده هارا خراب کنند).
عیب دیگری که می توان در رابطه با این نوع زنجیر چرخ ها گفت این می باشد که زمانی که در اثر کشیده شدن با آسفالت زنجیر چرخ پاره می شود ممکن است به لاستیک ماشین آسیب جدی را وارد کند. و همین امر سبب بروز خطر در جاده می گردد.

زنجیر چرخ خودرو
زنجیر چرخ خودرو

۲.کابل تایر
نوع دوم زنجیر چرخ ها کابل تایر هستند.همان طور که از نام آن ها پیداست از قطعات کابل استیل ساخته شده اند و همچنین حلقه هایی فلزی که برروی کابل ها ایجاد شده است باعث استقامت این نوع کابل می شود.
مزایایی که کابل تایر نسبت به کلاسیک دارد این می باشد که نصب راحت تری دارد و خود افراد به راحتی می توانند آن را برروی ماشین خود نصب کنندو همچنین اگر کابل ها پاره شوند آسیب سنگینی به خودرو وارد نمی شود.اما در مقابل زنجیر چرخ کلاسیک مقاوت بیشتری داشته و کمتر دچار پارگی می شود.

۳.زنجیر چرخ کمربندی:نوع سوم از زنجیر چرخ ها زنجیر چرخ کمربندی می باشد‌.
این نوع زنجیرچرخ ها برای افرادی مناسب است که لاستیک خودروی خودرا رینگ های اسپرت کرده اند نه برای افرادی که لاستیک خودرویشان قالپاقی است.
این نوع زنجیر چرخ ها اصولا سایز کوچک تری اژ دو مدل قبلی دارند و جنس آن ها می تواند از پلاستیک،فلز و..باشد.
از مزایای این نوع زنجیر چرخ اگر بخواهیم بگوییم بایدبیان کنیم که ارزان تر از دومدل قبلی می باشند و به سادگی قابل نصب برروی خودرو می باشند اما برخلاف دومدل قبل فقط برای رینگ های اسپورت مناسب بوده و رینگ های قالپاقی از آن نمی توانند استفاده کنند. همچنین قدرت این نوع زنجیر چرخ نسبت به مدل های قبلی کمتر می باشد.

۴.زنجیر چرخ پارچه ای: نوع چهارم از زنجیر چرخ ها ،زنجیر چرخ های پارچه ای هستند که از جنس پارچه بوده و قیمتی گران تر داشته و بسیار راحت برروی خودرو نصب می شوند همچنین بدون صدا هستند(که این خود یک نقطه قوت بزرگی است) اما متاسفانه این نوع زنجیر چرخ برای کیلومتر های زیادمناسب نبوده و زمانی که فردی این نوع زنجیر چرخ را برروی خودرو خود نصب می کند تنها می تواند با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند و این امر خود یک نقطه ضعف برای این مدل به حساب می آید.
اگر برای رفتن به محلی عجله دارید از این نوع مدل صرف نظر کنید!

برای اینکه انتخاب درستی برای زنجیر چرخ کنیم چه معیار هایی را باید مدنظر داشته باشیم؟
زنجیر چرخ خودرو
زنجیر چرخ خودرو

شاید بزرگ ترین سوالی که از ابتدای مطلب ذهنتان را به خودش اختصاص داده باشد همین سوال باشد که ما سعی می کنیم به طور مختصر و مفیدی توضیح بدهیم.
زنجیر چرخ ها و همچنین کابل‌های لاستیک باید حالت کششی درونی نسبتا زیادی داشته باشند و همچنین تنظیم خودبه‌خود آن ها امری مهم و حائز اهمیت است. این امر(تنظیم خود به خود) باعث می‌شود زنجیر چرخ لقی پیدا نکند و محکم در حین حرکت سرجایش بایستد. اگر زنجیر چرخی که شما از آن استفاده می کنید به اندازه ی نیاز محکم نباشد، احتمالا زنجیر چرخ آسیب ببیند و شما را دچار مشکل کند. شاید بسیار شنیده باشید که زنجیر چرخی پاره شده است این امر به همین دلیل اتفاق میوفتد. در این راستا اگر زنجیر چرخ شما مدل دستی بود حتما قبل و حین استفاده اورا چک کنید تا از حالت محکمی خود خارج نشده باشد.
برای ساخت زنجیر چرخ ها پیوند هایی که بکار می رود ،اشکالی شبیه به الماس ،پلکانی، ربعی و..دارند.
شما هرزمان که خواستید اقدام به تهیه ی زنجیر چرخ کنید حتما به این اشکال دقت کنید
الگوی الماس: اگر شما وسیله ی نقلیه ای دارید که سیستم ضد قفل دارد حتما از این نوع زنجیر چرخ استفاده کنید.
الگوی پلکانی: ابن مدل خود به دو نوع تقسیم می شود. یک نوع آن برای رانندگی در جاده هایی می باشد که سنگلاخ زیاد دارند و نوع دیگر آن برای جاده های برفی و لیز و لغزنده مفید می باشد.
پس حتما دقت کنید که باتوجه به مسیر خود انتخاب درستی داشته باشید.
الگوی مربعی: این نوع از الگو ها نسبت به الگو های دیگر مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد
پس اگر به دنبال زنجیر چرخی مقاوم هستید این نوع الگو را هنگام خرید به یاد داشته باشید

امیدواریم مطالب گفته شده برایتان سودمند واقع گردد.