زمان مناسب برای تعویض شمع

زمان مناسب برای تعویض شمع اتوموبیل یکی از با اهمیت ترین عوامل و مراقبت از لنت ترمز توسان خیلی مهم به حساب می آید چرا که این قطعه کوچک و ارزان قیمت اثر زیادی در کارکرد فنی اتوموبیل و پایین آمدن مصرف انرژی خودرو دارد . شمع ها جز محصولات مصرفی به حساب می آیند و میبایست در وقت معینی عوض شود . البته ممکن است شمع هم دچار نقش گردد که در این صورت باید سریع تر از زمان تعیین شده تعویض گردد .

در مطلب پایین زمان مناسب برای تعویض شمع را بررسی خواهیم کرد اما قبل از این میبایست با نکته هایی مثل نقش شمع ، کارکرد و علامت های نقص در این قطعه آشنا شویم .

 

زمان مناسب برای تعویض شمع
زمان مناسب برای تعویض شمع

شمع خودرو چیست و چه کارایی دارد

همانگونه که میدانیم توان محرکه اتوموبیل های درون سور از اشتعال بین هوا و بنزین داخل محفظه سیلندر به دست می آید . زمان مناسب برای تعویض شمع خودرو نقش مشتعل کردن این در هم آمیزی را به وسیله به وجود آوردن جرقه انجام میدهد . در واقع زمانی که الکتریسیته موردنیاز به وسیله کوئل و شمع ها فرستاده میشود سبب خواهد گرد که مابین دو الکترود موجود در قسمت زیرین شمع جرقه ایی به وجود آید . در هم آمیزی هوا و بنزین که به شدت فشرده شده است و آماده اشتعال میباشد با این جرقه منفجر شده و پیستون را به سمت پایین پرتاب میکند . این کار جرقه زنی در هر ثانیه بارها صورت میگیرد و با هر دفعه کمی الکترود شمع ذوب میگردد . در واقع پس از وقت معینی عملکرد مناسب خود را از دست میدهد و نیاز به عوض شدن دارد .

شمع اتوموبیل اثر بسیاری در کارکرد فنی و مصرف اتوموبیل دارد چرا که ارتباط مشخصی با آماده کردن توان پیشرانه دارد . جرقه درست سبب خواهد گردید که در هم آمیزی بنزین و هوا به عالی ترین شکل مشتعل گردد و همه ی انرژی خود آزاد شود . از این رو بیشترین توان موتور برای اتوموبیل به دست خواهد آمد . ایضا اشتعال مناسب سبب خواهد گردید تا مصرف سوخت پایین آید چرا که در هم آمیزی به مناسب ترین شکل مشتعل خواهد گردید و راننده برای رسیدن به یک سرعت مناسب احتیاجی به گاز دادن بیشتر نخواهد داشت .

زمان مناسب برای تعویض شمع
زمان مناسب برای تعویض شمع

چرا شمع نیاز به تعویض دارد

همانطور که بیان شد الکترود های شمع پس از زمان مشخصی تمام میشود و شمع عملکرد مناسب خود را نخواهد داشت . نکته مهم این است که در محفظه احتراق به علت مشتعل شدن بنزین و هوا ؛ دوده و موارد دیگر تولید میشود که بر سر الکترودها رسوب خواهد کرد و البته شمع ها به گونه ایی ساخته شده است که سبب میگردد این مواد اضافی زیر دمای زیاد خواهد سوخت و رسوب نگیرد اما در هر صورت با گذشت وقت رسوب صورت میپذیرد و همین دلیل سبب ممانعت از به وجود آمدن جرقه میشود . در عاقبت شمع ها باید در وقت معینی عوض شود . البته دلیل های دیگر مثل شکستن چینی روی شمع نیز سبب عملکرد نادرست این محصول میشود .

زمان مناسب برای تعویض شمع
زمان مناسب برای تعویض شمع

نشانه خرابی شمع خودرو چیست ؟ 

جای قرار گیری شمع ها همواره در دسترس نیست و از این رو برای فهمیدن نقص و وقت عوض کردن آن باید به علامت های دیگر دقت کرد . اولین اثر یک زمان مناسب برای تعویض شمع نامناسب کم شدن محسوس توان موتور میباشد . اگر حس کردید که اتوموبیل شما بدون هیچ علت خاصی توان قبلی را ندارد میبایست شمع ها چک شود . دومین علت تعیین کننده شمع دارای نقص مصرف زیاد انرژی میباشد . برای اینکه وقتی که مصرف انرژی اتوموبیل شما ملموس زیاد شده است ممکن است شمع های خودرو نقش خود را به درستی انجام نمیدهند .

از دیگر علت ها میشود به بد استارت خوردن اتوموبیل عنوان کرد . به این دلیل که در ابتدا که موتور خودرو خنک است ، در هم آمیزی بنزین و هوا برای مشتعل احتیاج زیادی به یک جرقه کامل دارد از این رو زمانی که شمع جرقه درستی نزند موتور با مشکل روشن میگردد .

اگر حس کردید که یکی از سیلندرهای اتوموبیل عمل نمیکند و به قول مکانیک ها سه کار میکند باید متوجه شوید که شمع خودرو کاملا نقص پیدا کرده و نیاز به عوض شدن دارد .

زمان مناسب برای تعویض شمع
زمان مناسب برای تعویض شمع

نشانه هایی که نشان می دهد باید شمع خودرو را تعویض کنید

وقت هایی هستند که شمع خودرو باید زودتر از وقت همیشگی عوض شود . نکته های گوناگونی میباشند که سبب به وجود آمدن این قضایا میشود که حتی میتوانید شمع خودروی خویش را به صورت روزانه چک کنید و در زمان نیاز آن را عوض کنید که هیچ موردی ندارد . در این بخش به علامت های احتیاج برای عوض کردن  شمع موتور اشاره میکنیم :

– مشکلات مربوط به روشن کردن ماشین

علت های گوناگونی برای روشن نشدن اتوموبیل وجود دارد . باطری تمام میشود ، انرژی یا سوخت نداشتن یا خراب بودن از قطعه های دیگر اتوموبیل از علت های دیگر از روشن نشدن اتوموبیل میباشد. بعضی وقت ها نیز ایراد به شمع خودرو ارتباط دارد . اگر میتوانید اجزای الکترکی خودرو را مانند ، چراغ ، استریو و …. روشن کنید اما موتور روشن نمیگردد ، یعنی شمع اتومبیل دچار اشکال شده و در چنین زمانی باید آن را تعویض نمایید.

– سکون سفت و خشن

همه ی ما خوشمان می آید که ماشینمان بسیار نرم و  ظریف حرکت و در جای خود ایستا باشد و با مشکل و سختی کار نکند . ایضا دوست داریم صدای خودرو بسیار ارام و دلنشین باشد و زمان ایستایی صدای ناخوشایند ندهد . یکی از دلیل های زیاد این مطلب ، ایرادات موجود در شمع میباشد.

– جرقه موتور

یکی از نقش های مهم شمع اتوموبیل ، روشن نموندن خودرو و ایضا ممانعت از آتیش گرفتن و جرقه زدن است . شمع خودرو در این زمان باید کار خود را با حساسیت بالا صورت دهد .این ایراد میتواند ارتباط به سیم های استفاده شده در بخش سوییچ و موتور باشد اما از آنجایی که بررسی شمغ خودرو آسان تر میباشد ، مناسب تر میباشد به عنوان اولین احتمال شمع را عوض کنید

زمان مناسب برای تعویض شمع
زمان مناسب برای تعویض شمع

– مشکل گاز دادن و یا شتاب

اگر شمع اتوموبیل شما پایداری مناسب را ندارد ، در عمل گاز دادن و شتاب گیری و کار گرفتن از آن با مشکل مواجه میگردد . در چنین زمانی قبل از انجام هر عملی باید شمع خودرو چک گردد و آن عوض شود .

– مصرف بالای بنزین

یکی از عواملی که مشخص میکند که زمان مناسب برای تعویض شمع اتوموبیل شما دچار نقص شده است و احتیاج به عوض شدن دارد ، این میباشد که متوجه شوید که اتوموبیل شما به به یکباره انرژی بالایی را استفاده میکند . طبق روال عادی در چنین زمانی مصرف سوخت 30 درصد بالاتر میرود

– روغن ریزی ماشین

زمانی که شما متوجه شدید که ماشین روغن زیادی را از دست میدهد باید جای روغن را به درستی پاک کنید . اگر هنوز روغنی درون آن است ، یعنی روغن ریزی دارد و هر چی زودتر هم میبایست زمان مناسب برای تعویض شمع اتوموبیل و محفظه آن عوض شود . شوربختانه عوض کردن شمع یک کار آسان و ارزان میباشد .

 

شمع خودرو را چه زمانی باید تعویض کنیم؟

زمان مناسب برای تعویض شمع گوناگونی در وجود دارد و دارای عمر های مختلفی میباشند . اما به طور عادی باید هر 50 هزار کیلومتر شمع اتوموبیل عوض شود .همانگونه که بیان شد بعضی شمع ها دارای عمر مفید 90 هزار کیلومتر به بالا میباشند .

زمان مناسب برای تعویض شمع
زمان مناسب برای تعویض شمع

آیا شمع های نیاز به سرویس دارند؟

بله شمع ها ملت یدک احتیاج به سرویس و مراقبت دارند.همانگونه که بیان شد با گذشت زمان یکی از الکترودهای روی شمع خودرو میشود و فاصله بین آن با دیگر الکترود سر زمان مناسب برای تعویض شمع زیاد میگردد.با این حادثه دیگر جرقه پدید نمی آید . از همین رو باید آچاری به اسم فیلر این فاصله را دوباره نظم دهید . ایضا دوده و رسوب های روی سر شمع ها احتیاج به پاکسازی دارد . از این همین رو مناسب تر میباشد که شمع ها را در بازه های هر 20 کیلومتر باز کرده و آنها را سرویس کنید