علائم خرابی ترموستات

علائم خرابی ترموستات و نشانه های خرابی ترموستات

علائم خرابی ترموستات اتوموبیل در عمل قسمتی از مجموعه خنک کننده داخلی آن میباشد که رابطه مستقیمی با رادیاتور اتوموبیل دارد . لنت ترمز جلو سوناتا نقش مهم ترموستات اتوموبیل این میباشد که مایع خنک کننده موجود در رادیاتور را در موتور اتوموبیل به حرکت در می آورد . در اصل بدون داشتن ترموستات و نیرویی که به وجود می آورد مایع خنک کننده موجود در رادیاتور اتوموبیل امکان به حرکت افتادن در موتور خودرو را نخواهد داشت

زمانی که موتور اتوموبیل کار نمیکند یا زمانی که هنوز داغ نشده است ، ترموستات اتوموبیل عمل خاصی را صورت نمیدهد و در حالت بسته باقی میماند . اما وقتی که دمای موتور بالا میرود و ترس وجود اختلال در عملکرد آن به علت گرم شدن بیش از اندازه به وجود می آید . سنسوری که درون ترموستات هست فعال میشود و آن را باز میکند . فعال شدن ترموستات اتوموبیل سبب میشود که مایع خنک کننده در رادیاتور در مجاری موتور به حرکت در می آید و از بالا رفتن دما در موتور اتوموبیل جلوگیری میکند . به این گونه دمای موتور اتوموبیل در حد تعیین شده ایی میماند و از بروز اختلال در عملکرد موتور جلوگیری میکند.

علائم خرابی ترموستات
علائم خرابی ترموستات

 

نشانه های خرابی ترموستات خودرو کدامند

در حالت معمولی فرایند باز و بسته شدن ترموستات اتوموبیل در وقت مناسب صورت میپذیرد و مجموعه خنک کننده اتوموبیل بدون هیچ ایرادی به کار خود ادامه میدهد . اما اگر مشکلی در عملکرد ترموستات به وجود آید و سنسور آن در وقت تعیین شده فعال نشود این محصول حساس خودرو در وقت مناسب باز و بسته نخواهد شد .
در صورت کار نکردن ترموستات اتوموبیل مایع خنک کننده موجود در رادیاتور راه خروج از داخل رادیاور و به حرکت افتادن در مجاری موتور را نخواهد داشت . به این گونه دمای موتور کم کم افزایش میابد و شاید اشکالاتی مثل جوش آوردن را به همراه بیاورد . البته امکان دارد ترموستات در حالت فعال باقی بماند و غیر فعال نگردد . در این صورت مایع خنک کننده در رادیاتور حتی در زمان پایین بودن دمای موتور در مجاری آن به حرکت در می آید و سبب اختلال در عملکرد آن میشود .

پس به این صورت همیشه باید از دست کار کردن ترموستات خودرو مطمئن شوید و در صورت نقص داشتن این محصول در صدد تعویض آن گردید.از جمله روش های مطمئن شدن از درستی عملکرد ترموستات توجه به علائم خرابی آن میباشد . در مطلب زیر به علائم خرابی ترموستات میپردازیم

علائم خرابی ترموستات
علائم خرابی ترموستات

۱. تغییرات غیرعادی دمای موتور

یکی با اهمیت ترین نشانه های نقص داشتن ترموستات ، تغییرات غیرمعمول در ارتباط با دمای موتور آن میباشد . به عنوان نمونه اگر اتوموبیل خود را روشن نمایید و موتور شما در کمتر 20 دقیقه به حالت جوش برسد باید درست عمل کردن ترموستات خود تردید کنید و این اتفاق به عنوان یکی از نشانه های نقص داشتن ترموستات به حساب بیاورید .
اگر دگرگونی های دمای آب درون رادیاتور از راه نشانگر  ویژه آن قابل دیدن است غیر معمول باشه به گمان زیاد اشکال از ترموستات اتوموبیل میباشد . به این معنی که اگر درجع حرارت اتوموبیل به طور غیرمعمول کم یا زیاد شود این مطلب میتواند یکی از نشانه های خرابی ترموستات باشد .

در صوتی که دیدید دگرگونی غیر معمولی در دمای موتور اتوموبیل باید قبل از انجام هر کاری شروع به چک کردن ترموستات بکنید .چرا که اختلال های غیرمترقبه دما در صورتی که تداوم داشته باشد میتوان اثر بدی بر روی موتور بگذارد . البته باید به این مطلب دقت نمود که نشانه های نقص داشتن ترموستات اتوموبیل تنها تغییرات دمای موتور و تغییرات غیرمنتظره آن را شامل نمیشود و نشانه های دیگری را نیز هم دارد .

 

مهمترین علائم خرابی ترموستات خودرو

۲. چکه کردن مایع خنک کننده

وقتی که دیدید مایع خنک کننده در رادیاتور اتوموبیل چکه میکند و قسمت زیرین اتوموبیل خیس میباشد باید در برابر درست عمل کردن ترموستات شک کنید . همانطور که بیان شد بااهمیت ترین نقش ترموستات اتوموبیل به حرکت آمدن مایع خنک کننده در تمام مجاری اتوموبیل میباشد .به همین علت چکه کردن مایع خنک کننده در این مجاری مشخص کننده آن میباشد که ترموستات اتوموبیل به درستی عمل نمیکند

این مطلب مشخص میکند که ترموستات اتوموبیل از قابلیت باز شدن برخوردار نمی باشد تا مایع خنک کننده اجازه حرکت یافتن در مجاری موتور را بدهد . به همین علت مایع خنک کننده به آهسته آهسته فشرده میشود و ناچار از راه روزنه های گوناگون به بیرون میرود . همواره این نشتی اول در اطراف ترموستات صورت میپذیرد و پس از آن کم کم به سایر مجاری موتور اتوموبیل میرود ، به همین علت در صورتی که دیدید باید هر چه زودتر به تعویض ترموستات اقدام کنید .

علائم خرابی ترموستات
علائم خرابی ترموستات

۳. افزایش غیر عادی میزان مصرف بنزین

همانطور که بیان شد جوش آوردن سریع موتور اتوموبیل و دگرگونی های همیشگی درجه آمپر اتوموبیل به طور نامنظم میتواند علت نقص ترموستات باشد . اضافه بر این مورد و ایضا نشت کردن آب موجود در رادیاتور از روزنه های گوناگون اتوموبیل و کمی های دیگر مثل بالا رفتن غیر معمول مصرف بنزین میتواند به عنوان یکی از علائم های خرابی ترموستات به شمار آید .
اگر ترموستات به درستی عمل نکند کارکرد موتور اتوموبیل با مشکلات زیادی مواجه میگردد و ضعیف میشود ، به همین علت برای جبرای نیاز هست که سوخت بالاتری مصرف گردد تا ضعیف عمل کردن موتور خودرو پوشش داده شود . به همین علت مقدار مصرف انرژی خودرو به شکل غیر معمولی زیاد میگردد . به همین دلیل اگر اتوموبیل شما بیشتر از حالت معمول سوخت مصرف میکند باید ترموستات را چک کنید .

علائم خرابی ترموستات
علائم خرابی ترموستات

۴. مصرف بیش از حد روغن موتور

مصرف بیش از حد معمول روغن موتور میتواند یکی از نشانه های نقص داشتن ترموستات باشد . با توجه به بالا رفتن دمای موتور مقدار مصرف روعن موتور به شکل غیر معمولی زیاد میشود .

در کل به محض دیدن یکی از علامت های نقص داشتن ترموستات اتوموبیل که در مطالب بالا عنوان شد باید در سریع ترین وقت امکان به چک کردن و صحت سالم بودن ترموستات خودرو و عوض کردن آن در صورت احتیاج اقدام کرد . چرا که عوض کردن ترموستات اتوموبیل هزینه بالایی ندارد . اما به طوری که در زمان مناسبی عمل نکنید امکان این که آسیب های جبران ناپذیری به موتور و سایر قطعه های موجود در مجموعه خنک کننده وارد شود و هزینه های زیادی را برای شما باقی بگذارد

اضافه بر آن باید به این موضوع دقت کرد که ترموستات اتوموبیل محصولی قابل تعویض است و به طور عادی تعمیر نمیشود . پس در صورتی که دیدین ترموستات دچار نقص و اشکال شده است به فکر تعمیر آن نباشید و به طور کامل آن را تعویض کنید .

علائم خرابی ترموستات
علائم خرابی ترموستات

توجه به انواع مختلف ترموستات خودرو

به طور عادی علائم خرابی ترموستات که برای یک خودروی به خصوص تولید شده و خصوصیت خاصی برای همان اتوموبیل دارد . این مطلب معمولا در دمایی که ترموستات فعال شده قابل دیدن خواهد بود . به طور نمونه ترموستات بعضی از اتوموبیل های سواری در دمای 75 درجه شروع به کار میکند و ترموستات به عمل گرفته شده در بعضی دیگر از آنها در دمای 83 درجه باز میشود .

در بعضی از مواقع بعضی از رانندگان اقدام به استفاده از علائم خرابی ترموستات با دمای فعالیت گوناگون روی اتوموبیل خود میکنند . به طوری که مناسب تر میباشد از سایت ملت یدک ترموستات مخصوص اتوموبیل که به صورت خاص برای همان اتوموبیل است بهره گیرند . در صورت عمل این کار موتور اتوموبیل در وقت تعیین شده و شکل سریعی به حداقل دمای مورد نظر برسد . زمانی هم که دمای موتور اتوموبیل روی عدد استاندارد قرار گرفت با بسته شدن ترموستات اتوموبیل از خنک شدن بیش از اندازه آن ممانعت میکند .

علائم خرابی ترموستات
علائم خرابی ترموستات