زمان تعویض لاستیک

زمان تعویض لاستیک

زمان تعویض لاستیک اتوموبیل خود را میدانید ؟ آیا فراموش کرده اید که اتوموبیل شما با لاستیک و لنت ترمز سوناتا حرکت میکند ؟!
ارزش لاستیک خودرو و مهم بودن وقت تعویض آن بیش از آن چیزی است که تصور میکنید ! گزینش لاستیک مناسب خیلی خوب است اما صد در صد کافی نمیباشد . پس از کیلومترها رانندگی ، حتی عالی ترین لاستیک ها با گذشت زمان پوسیده میشوند و کارکرد و امنیت اتوموبیل شما را با خطر مواجه میکنند . در این مطلب ، ارزش لاستیک ماشین و علت های فرسودگی آنها رhttps://www.melatyadak.com/product/front-brake-hiyndai-sonata-yf/ا رسیدگی میکنیم و روش های مراقبت آنها و وقت مناسب برای عوض کردن خودرو را بیان میکنیم .

مطمئن شدن از سالم بودن لاستیک اتوموبیک با اهمیت ترین قسمت یک سفر میباشد ، اما همواره مشاهده شده است که که بعضی از مردم آن را نادیده میگیرند . لاستیک ها ارتباط اتوموبیل شما با اتوبان هستند و تمام فشار سرعت اتوموبیل ،توان ترمز و گردش فرمان در آخر به لاستیک وارد میگردد. حتی اگر قوی ترین اتوموبیل دنیا را داشته باشید . توان اتومبیل بدون لاستیک مناسب عملکرد مناسب خود را از دست میدهد.

زمان تعویض لاستیک
زمان تعویض لاستیک

چرا باید لاستیک‌های خودرو را تعویض کرد؟

پوسیده شدن لاستیک‌ها علت های بسیاری دارد ، در مطالب پایین بااهمیت ترین علت های پوسیدگی لاستیک را بیان میکنیم :

۱. سبک رانندگی غلط: شتاب‌دهی بالا به لاستیک‌ها (افزایش سرعت یا ترمزگرفتن شدید و ناگهانی) و نگه‌داشتن ترمز به‌شکلی که لاستیک‌ها قفل شوند و سطحشان ساییده شود.

۲. جاده‌های نامناسب: وجود هر نوع ناهمواری در سطح جاده و پیچ‌ها و شیب‌های تند فرسایش لاستیک‌ها را افزایش می‌دهد.

۳. تراز‌نبودن چرخ‌های خودرو: اگر چرخ‌ها تراز نباشند، فشار نامتناسبی به آنها وارد می‌شود و سریع‌تر و ناهمگون‌تر فرسوده می‌شوند.

۴. سرعت بالا: هرچه با سرعت بیشتری رانندگی کنید، دمای لاستیک‌ها و در نتیجه فرسایش آنها افزایش می‌یابد.

5. جای لاستیک : در اتوموبیل های دیفرانیسل جلو لاستیک های جلویی همواره سریع تر و  بیشتر پوسیده میشوند

6.وزن زیاد : هر چی وزن خودرو بالاتر باشد . پوسیدگی لاستیک زیاد میگردد .

7. باد لاستیک : تنظیم نبودن باد لاستیک یکی از بااهمیت ترین علت های پوسیدگی آنها به شمار می آید . در صورتی که باد لاستیک کمتر یا بالاتر از حد استاندارد باشد ،ساییدگی لاستیک با روی آسفالت بیشتر و در آخر سبب پوسیدگی آنها میگردد .

زمان تعویض لاستیک
زمان تعویض لاستیک

اصول و زمان تعویض لاستیک خودرو

مهمترین علت برای وقت زمان تعویض تایر اتوموبیل ، ضجامت روی لاستیک میباشید . اضافه بر ضخامت لاستیک ، عمر آن هم از علت های با ارزش در معین کردن سالم بودن آنها میباشد .کلیات اساسی برای رسیدگی به سالم بودن لاستیک اتوموبیل :

ضخامت روی لاستیک اتوموبیل نباید پایین تر از 1.7 میلی متر باشد .

اگر ضخامت اتوموبیل شما کمتر از این مقدار میباشد ، وقت عوض کردن لاستیک اتوموبیل رسیده است . اما طول عمر مناسب لاستیک درست بعد از چند سال میباشد.

به چه روشی ضخامت لاستیک ها را اندازه کنیم ؟ بیشتر تولید کنندگان لاستیک اتوموبیل این عمل را برای ما بسیار ساده کرده اند . با توجه ، به رویه لاستیک اتوموبیل خود را مشاهده کنید .میان آج های لاستیک نشانگرهایی به گودی 1.7 میلیمتر میباشد که این عدد امکان دارد لاستیک های گوناگون مغایر با این عدد باشد . اگر لاستیک اتوموبیل به گونه ایی پوسیده باشد که آج های لاستیک با این زائده های هم اندازه باشند ، وقت تعویض لاستیک رسیده است .

اگر سن لاستیک شما بیش از 5 سال میباشد . میبایست سالم بودن آنها را هر ساله چک کنید .

اگر سن تایر شما بالاتر از 10 سال میباشد . میبایست سریعا تایر اتوموبیل خود را عوض کنید .

شاید عمر لاستیک اتوموبیل شما بالا میباشد اما روییه لاستیک هنوز در سلامت هستند . در این مواقع ، اکثر عموم فکر میکنند که لاستیک سالم هست و از انها استفاده میکنند . باید متوجه باشید که این عمل بسیار خطرناک میباشد .ضخامت رویه لاستیک تنها علت سالم بودن تایر نمیباشد . مواد اولیه به کار گرفته شده دارای تاریخ انقضا هستند  و کم کم اثر مقاومتی خود را از دست میدهند و امکان دارد شکاف کوچکی در بدنه لاستیک ، از چشمان ما پنهان بماند ، همین شکاف کوچک سبب میشود که یک فاجعه اتفاق بیوفتد . اگر ایمنی برای شما با اهمیت میباشد ، ریسک نکنید و تایر ها را در زمان مناسب تعویض کنید .

نکته بسیار مهم : اگر تصمیم دارید لاستیک های خود را تعویض کنید . مناسب میباشد هر 4 لاستیک با هم تعویض گردند، به این صورت لاستیک ها با هم همسطح میشوند و کارکرد اتوموبیل مناسب میباشد.

اگر امکان این را ندارید که هر 4 لاستیک را با هم تعویض کنید ، مناسب میباشد که تایر ها را جفتی تعویض کنید . اگر ماشین شما دیفرانسیل جلو میباشد اول دو لاستیک جلو و در غیر این صورت ، ابتدا لاستیک های عقبی را عوض کنید.

نکته مهم: چنانچه ضخامت لاستیک اتوموبیل کمتر از مقدار معیار خودش بود یا لبه لاستیک دچار نقص شده بود یا سوراخی با قطر بیش از 6 میلی متر در رویه لاستیک به وجود آمده بود باید سریعا لاستیک اتوموبیل خود را عوض کنید .

چگونه زمان تعویض تایر خودرو را به تعویق بیاندازیم؟

 

۱. بررسی سلامت فیزیکی و ضخامت رویه تایر اتوموبیل

ضخامت رویه تایر ، با اهمین ترین علت در وقت عوض کردن لاستیک اتوموبیل میباشد . همه ی لاستیک ها نشانگرهای ضخامت رویه را دارند . این نشانگرهای به فرم برجستگی های معین میان آج های لاستیک و فاصله مشخص ساخته شده اند . زمانی که لاستیک پوسیده میشود ، آج های لاستیک و نشانگرهای ضخامت هم سطح میگردند . ضخامت استاندارد رویه لاستیک نزدیک 1.7 میلی متر میباشد . این ضخامت ، بسته به مدل لاستیک و قوانین امکان دارد کمی زیاد و کم باشد . اضافه بر چک کردن ضخامت رویه . تلاش کنید هر گونه صدمه جزئی در روی و لبه های لاستیک با وحود سنگ ریزه ، میخ یا قطعه های فلزی داخل لاستیک را مشاهده و آن را رفع کنید .

چنانچه شناسایی ضخامت روییه تایر برای شما سخت میباشد . شما میتوانید با یک تعمیرکار متخصص یا آپاراتی اتوموبیل مراجعه نمایید . دستگاه سنجش ضخامت رویه لاستیک ، با دقتی زیاد ، ضخامت لاستیک شما را محاسبه میکند

زمان تعویض لاستیک
زمان تعویض لاستیک

۲. رسیدگی فرسودگی نامناسب در روی لاستیک‌های خودرو

فرسودگی متفاوت در سطح لاستیک مشخص میکند که فشار نامناسب به تایر اتوموبیل وارد میگردد .علت مهم ناهمگونی در روی لاستیک عبارت است از : هم تراز نبودن چرخ ها ، اشکال در مجموعه فنربندی اتوموبیل یا تنظیم نبودن باد تایر اتوموبیل .برای رسیدگی به ناهمگونی روی لاستیک ها ، همه سطح بیرونی لاستیک ها را با توجه بالا چک کنید . اگر در وقت مناسب به ناهمگونی های روی تایرها را بررسی نکنید ، زمان تعویض لاستیک شما به زودی فرا خواهد رسید .

۳. بررسی سن لاستیک‌های خودرو

کارشناسان اعتقاد دارند مناسب ترین وقت تعویض لاستیک خودرو درست 5 سال پس از ساخت آن میباشد . به این علت که رطوبت و روغن های به وجود آمده در لاستیک اتوموبیل درست بعد از 5 سال از بین میرود و لاستیک ویژگی کش سانی و مقاومت خود را کم کم از دست میدهد . سال ساخت لاستیک اتوموبیل در سطح کناری لاستیک ها نوشته شده است . سال تولید یک عدد چهار رقمی میباشد ، دو عدد سمت راست سال ساخت و دو عدد سمت چپ هفته تولید را نمایان میکند .

لاستیک وظیفه با اهمیتی را در ایمنی و کارکرد اتوموبیل شما دارد ، کنترل اتوموبیل برای شما آسان تر و مصرف انرژی برای شما را کمتر میکند . زمانی که لاستیک اتوموبیل در سلامت باشد ، میتوانید راحت تر ترمز بگیرید و با خیالی راحت رانندگی کنید .بنابراین لاستیک های اتوموبیل را به طور مرتب چک کنید . اگر علامتی از خوردگی و فرسایش زیاد مشاهده کردید ، وقت عوض کردن لاستیک خودرو رسیده است .

زمان تعویض لاستیک
زمان تعویض لاستیک

۴. چک کردن باد لاستیک‌های خودرو

رسیدگی و تنظیم کردن باد تایر اتوموبیل معمولی ترین و اثرگذار ترین روش بالا رفتن عمر لاستیک میباشد . اگر باد لاستیک ها زیاد یا کم باشد . فشار نامناسبی به آج های لاستیک وارد میشود و روی لاستیک ها با گذشت زمان به فرم ناهمگونی ساییده میشود . اگر باد لاستیک های شما زیاد باشد . وسط رویه ی لاستیک و باد لاستیک ها کم باشد . دو طرف رویه ی لاستیک ساییده میگردد .

پایین بودن باد لاستیک ها . اضافه بر افزایش فرسودگی لاستیک . مصزف انرژی اتوموبیل شما را هم بالا میبرد . به ازای هر 3 پی اس آی کم بودن باد لاستیک ، مصرف بنزین شما 1% درصد و فرسودگی لاستیک اتوموبیل 10% درصد بالاتر میرود . اگر میتوانید ، با هر بار سوخت گیری ، باد لاستیک را چک کنید . در غیر این صورت ، باید در کمترین حالت ماهی یک بار باد لاستیک را چک کنید . از یاد نبرید تغییر دمای هوا و فشار باد لاستیک را تغییر میدهد . هوای گرم فشار باد تایر را زیاد و هوای سرد این فشار را کم میکند . قانون کلی برای فشار باد لاستیک در حدود 25 تا 30 پی اس آی میباشد .

۵. بررسی تراز‌بودن چرخ‌های خودرو

اگر میخواهید از لاستیک های اتوموبیل بالاترین بهره گیری را داشته باشید ، بایداز تراز بودن چرخ های اتوموبیل اطمینان حاصل کنید و هر 5 هزار کیلومتر آن را چک کنید . احتمالا این کار مهم نباشد اما اثر گذاری زیادی بر همگون شدن و فرسودگی لاستیک ها دارد .

زمان تعویض لاستیک
زمان تعویض لاستیک

تراز کردن چرخ ها 3 مرحله دارد :

تنظیم زاویه عمودی چرخ‌ها؛
تنظیم زاویه افقی چرخ‌ها؛
تنظیم زاویه چرخ‌ها با محور فرمان.

تراز نبودن چرخ های اتوموبیل را میتوان با این علامت ها شناسایی کرد :

لنگ زدن چرخ ها، کشیده شدن اتوموبیل به یک سمت و یا راست نشدن فرمان پس از پیچیدن . اگر چرخ ها تراز نباشند ، لاستیک ها شدیدتر و ناهمگون تر فرسوده میشوند و امکان دارد تکه هایی از لاستیک کنده شود و یک سمت لاستیک بسیار بیشتر فرسایش یابد . به این گونه ، وقت تعویض لاستیک خودرو بسیار زودتر از موعد مقرر فرا میرسد و کارکرد اتوموبیل با مشکل روبرو میشود . تراز کردن چرخ های اتوموبیل کمی گران است اما مطمئنا ارزشمند میباشد .

۶. جابه‌جاکردن لاستیک‌های خودرو به صورت دوره ایی

هرلاستیک به صورت متفاوتی دچار فرسایش میگردد . برای همگون کردن فرسودگی لاستیک باید جای آنها را پس از مدتی با یکدیگر عوض کنید . در  اتوموبیل های دیفرانسیل جلو ، لاستیک های جلو و در ماشین های دیفرانسیل عقب لاستیک های عقب زودتر دچار نقص میشوند . بهترین راه تعویض لاستیک ها و عوض کردن دو لاستیک جلو با دو لاستیک عقب میباشد . شما میتوانید لاستیک ها را به صورت ضربدری هم عوض کنید . هر چه تناوب عوض شدن لاستیک ها بیشتر باشد . فرسودگی همگون تر میشود و وقت تعویض لاستیک بیشتر عقب می افتد .

زمان تعویض لاستیک
زمان تعویض لاستیک

۷. توجه به حس رانندگی

اگر در زمان رانندگی حس خوبی نداشتید ، علت این حس میتواند لاستیک های پوسیده و نقص دیده باشد . اگر در زمان رانندگی لرزش خاصی حس کردید ، سرعت ماشین را کم کرده و در کنار جاده ایست کنید و لاستیک ها را چک کنید . هر گاه احتیاج بود ، از لاستیک زاپاس بهره ببرید و اگر مشکل هنوز پابرجا بود به آپاراتی مراجعه نمایید.

فرسودگی تایر به صورت کلی دو علت اصلی دارند : دلیل هایی که تحت کنترل شما میباشند و علت هایی که از کنترل شما خارج هستند ! شوربختانه اکثر این دلایل تحت کنترل شما میباشند .

حرکت با سرعت بالا و ترمزهای غیرمنتظره : دمای لاستیک را بالا میبرد و باد لاستیک ها از آن خارج میشود که سبب میشود لاستیک فرسوده شود .

تنظیم نبودن باد لاستیک : سطح لاستیک های به فرم ناهمگون دچار فرسایش میگردد .

اضافه بار : سبب افزایش فشار به لاستیک ها میگردد .

تنظیمات اشتباه خودرو : تنظیم های نادرستی مثل بهره گیری از لاستیک هایی با جنس گوناگون ، بهره گیری از رینگ و لاستیک هایی با اندازه های گوناگون و باد کردن لاستیکی که فشار باد آن تنظیم میباشد فرسودگی لاستیک ها را بالا میبرد .

جاده های نامناسب : جاده ها اثر زیادی بر عمر لاستیک ها دارند . ممکن میباشد که بیاندیشید که این علت ها از کنترل شما خارج میباشد اما اگر با سرعت کمتر و توجه بیشتر رانندگی کنید . میتوانید اثر این عوامل را کم کنید .

آب و هوا و شرایط جوی : دمای بالای هوا ، بارش باران و یخ زدگی خیابان ها ، آفتاب سوزان و روغنی بودن سطح خیابان ها عمر تایر ها را کم میکند .

لاستیک‌های خودرو چند کیلومتر دوام می‌آورند؟ – زمان تعویض لاستیک خودرو

مدت عمر لاستیک ها بر محور کیلومتر فرق میکند چون به نحوه رانندگی هر شخص مرتبط است و مدت عمر فرق میکند . مدت عمر لاستیک به مدل اتوموبیل ، مدل رانندگی و کیفیت جاده های ارتباط مستفیم دارد . به فرم ساده ، مدت عمر هر لاستیک در حدود 40000 کیلومتر میباشد . اگر به طور متوسط ، سالانه هر 15 هزار کیلومتر رانندگی کنید ، لاستیک شما 2 یا 3 سال عمر مفید دارد . با هم عنوان میکنیم که این اعداد تقریبی میباشند . اگر نکات بالا را رعایت کتید زمان عوض کردن تایر شما میتواند تا 80000 کیلومتر به عقب بیفتد .هر چی رانندگی شما آرام باشد طول عمر لاستیک بالاتر میرود .

با توجه به طول عمر تایر ، مدل اتوموبیل و نوع رانندگی شما ، در هر صورت عمر لاستیک به پایان خواهد رسید . هر راننده ایی باید از وقت عوض شدن لاستیک مطلع باشد . چنانچه در وقت معین تعویض لاستیک مشکل دارید ، حتما با تعمیرکار حرفه ایی مشورت نمایید . البته مطلع بودن از علامت های تمام شدن عمر لاستیک سخت نیست و با دیدن دقیق میشود وقت تعویض لاستیک را پی برد . برای تعویض لاستیک های اتوموبیل اگر ابزار مورد احتیاج برای اندازه گیری و لوازم یدکی لازم در دسترس شما نمیباشد بهتر است به آپاراتی مراجعه نمایید .

سخن آخر

با تعویض تایر اتوموبیل ، کارکرد خودرو ، اطمینان آرامش خاطر و احساس مناسب رانندگی را بالا میبرد .

فهمیدن وقت تعویض لاستیک آسان میباشد ، ضخامت رویه لاستیک نباید کمتر از 1.7 میلیمتر باشد و نقص جدی روی لاستیک دیده نشود .

سبک راننده درست میتواند عمر لاستیک را بالا ببرد

اگر میخواهید عمر لاستیک را بالا ببرید باید از تراز بودن لاستیک و تنظیم باد بودن آنها مرتبا چک گردد و جای لاستیک ها با یکدیگر تعویض گردد

زمان تعویض لاستیک
زمان تعویض لاستیک