نشانه های خرابی واترپمپ

نشانه های خرابی واترپمپ

 

نشانه های خرابی واترپمپ از ابتدای جهان هستی تا به امروز جامعه ی  بشریت ،شاهد پیشرفت ها و نو آوری های مختلف و گوناگونی در لنت ترمز  همه ی عرصه ها از جمله خود روسازی ،تکنولوژی و…بوده است،به گونه ای که ما هرروزه شاهد تولید خودرو های گوناگون و طراحی مدل های گوناگون از خودرو ها در سراسر جهان هستیم. با پیشرفت انسان ها در صنعت خودروسازی بسیاری از قطعات خودرو ها دچار تغییر وتحولات شد به گونه ای که برخی از قطعات حذف و جایگزین های بهتری برای آن ها در نظر گرفته شد،اما برخی از قطعات خودرو بسیار قطعات پرکاربرد و اساسی می باشند که  اگر در خودرویی وجود نداشته باشند ،خودرو دچار مشکلات بزرگی می شود که گاها این مشکلات جبران ناپذیر است.

نشانه های خرابی واترپمپ
نشانه های خرابی واترپمپ

یکی از این قطعات مهم و کاربردی واتر پمپ می باشد.شاید همان گونه که از نام انگلیسی این واژه مشخص باشد ،وظیفه ی آب رسانی و پمپاژ آب به عهده ی این قطعه ی بسیار  مهم می باشد.

واتر پمپ ضدیخ و آب را در خودرو به جریان می اندازد واین امر ،در خودرو امری بسیار مهم و کاربردی می باشد.

نشانه های خرابی واترپمپ
نشانه های خرابی واترپمپ

دلایل خرابی واترپمپ

شاید برایتان سوال شده باشد که پمپاژ کردن آب و ضدیخ در خودرو برای چه انقدر مهم می باشد و برای چه انقدر برروی آن تاکید شده است؟،برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که زمانی که واتر پمپ آب و ضدیخ را در خودرو به جریان می اندازد،با این عمل از جوش آوردن موتور خودرو جلوگیری کرده و در اصل موتور را خنک  سازی می کند.احتمالا با این اوصاف متوجه اهمیت این قطعه درخودرو شده باشید.

نشانه های خرابی واترپمپ این قطعه(واتر‌پمپ) با پمپاژ آب در اطراف موتور و سیلندرها باعث خنک شدن موتور خودرو می شود و آب  پس از گردش توسط نشانه های خرابی واترپمپ دوباره به رادیاتور باز می گردد. این عمل توسط پره های داخل واتر پمپ انجام می شود. برای اینکه با این قطعه بیشتر آشنا شوید لازم است که این قطعه را از نزدیک در خودرو خود مشاهده کنید، برای شماهده واتر پمپ بدانید که این قطعه  در‌کنار سیلند و تسمه تایم خودرو قرار دارد.

نشانه های خرابی واترپمپ
نشانه های خرابی واترپمپ

تعویض واتر پمپ

زمانی که شما  به اهمیت این قطعه مهم و کاربردی پی بردید باید به این نکته توجه کنید که زمانی که این قطعه دچار مشکل می شود ،خسارات جبران ناپذیری را برای شما به همراه دارد به همین منظور باید زمان دقیق تعویض واتر پمپ را بندانید تا از ضررهای احتمالی که این قطعه میتواند به بار بیاورد جلوگیری کنید.

نشانه های خرابی واترپمپ  ممکن است به صورت نشتی خودرا نشان بدهد. شاید تاکنون برایتان پیش آمده باشد که ماشین خودرادر جایی پارک کرده اید و زمانی که می خواهید ماشین را جابه جا کنید شاهد ضدیخ و آب برروی زمین شده اید در این هنگام شما باید توجه کنید که آب خارج شده از ماشین به چه مقدار است ،اگر بسیار زیاد و قابل توجه بود باید سریعا ماشین را نزد تعمیرگاهی ببرید تا او واتر پمپ شمارا چک کند اما اگر آب ریخته شده از ماشین به مقدار کم (درحد لکه)بود جای نگرانی نیست.( زیرا ممکن است از کولر خودرو باشد)

نشانه های خرابی واترپمپ
نشانه های خرابی واترپمپ

راهکارهای دیگری که برای تشخیص خرابی در واتر پمپ می توانیم به شما بگوییم آن است که هنگامی که موتور خودرو روشن است به صدا هایی که از این قطعه خارج می شود دقت کنید،اگر صدایی که خارج می شود شبیه به ساییدگی بود احتمالا این قطعه دچار مشکل شده است.همچنین واشرهایی که اطراف این قطعه هستند نیز می توانند به شما در تشخیص خرابی واتر پمپ کمک کنند.

نشانه های خرابی واترپمپ

اگر واشر ها خیس بودند و آب اطراف آن ها را گرفته بود بدانید که واتر پمپ خودرو شما خراب شده است و شما باید در اسرع وقت به یک تعمیرکار ماشین مراجعه کنید. برای تشخیص دقیق این امر سعی کنید که قبل از چک کردن واشرها رطوبتی برروی دستان شما نباشد که دچار تردید شوید .

تخریب و خرابی  واتر پمپ باعث داغ‌ شدن موتور خودرو شما می‌شود. در این شرایط آمپر خودرو شما بالا می رود و چراغ هشدار دمای آب خودرو را هم روشن خواهد کرد.

شاید در اینجا برایتان سوالی که پیش آمده باشد این باشد که شرایط گفته شده در خودرو های خارجی با ایرانی متفاوت است یا خیر؟؟

نشانه های خرابی واترپمپ
نشانه های خرابی واترپمپ

برای پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که خیر درهرخودرویی اعم از ایرانی و خارجی در صورت بروزمشکلات گفته شده ممکن است خودرو دچار نقص در واتر پمپ خود شده باشد. پس در اینجا مهم نمی باشد که خودروشما تولید چه کشوری است.

نکته دیگر که به شما برای تشخصی خرابی واتر پمپ کمک میکند ،کارکرد کولر ماشینتان می باشد.

احتمالا تا کنون زیاد برایتان پیش آمده است که کولر ماشینتان یک دفعه کارایی قبلی خودرا از دست می دهد وباد کم وگرمی از آن خارج می شود، در این حالت نیز ممکن است واتر پمپ شما دچار مشکل شده باشد.

درصورتی که شما شاهد هرکدام از موارد گفته شده شدید سریعا خودرو خود را به تعمیرکار ماهری بسپارید تا مشکل خودرو شما را متوجه شود و سعی در رفع آن نماید.

 

چه کنیم که واتر‌پمپ خودرو دیر تر خراب شود؟؟

زمانی که شما خودرویی می خرید حتما یادتان باشد که از فروشنده و یا شرکت سازنده خودرو در مورد زمان تعویض مایع خنک کننده سوال کنید.برخی از خودرو ها فاصله زمانی کمتری را باید برای تعویض مایع خنک کننده سپری کنندو برخی دیگر فاصله زمانی پیشتری را. به همین منظور پرس وجو و دقت در این مورد امری بسیار مهم می باشد.اگر فاصله زمانی مناسب در این امر رعایت نگردد مایع خنک کننده فرسوده می شود و واتر پمپ زنگ می زند و این امر خود دردسرهای بزرگی را به همراه دارد.

برای سالم ماندن این قطعه کار دیگری که شما باید انجام بدهید این می باشد که در زمان تعویض تسمه ی واتر پمپ به ترازبودن تسمه دقت داشته باشید. تسمه نباید شل یا سفت باشد و‌رعایت کردن حد تعادل در این امر بسیار مهم می باشد . شل‌بودن یا سفتی و کشیدگی بیش‌ از حد تسمه مانع از عملکرد صحیح پمپ آب می‌شود و خرابی برای خودرو شما به وجود می آورد پس در این مورد نیز دقت کافی را داشته باشید.

توجه داشته باشید که اصولا عمر تسمه تایم و واتر پمپ به یک اندازه می باشد پس در صورتی که یکی از این دو دچار خرابی شد حتما آن یکی را نیز چک کنید.

نشانه های خرابی واترپمپ
نشانه های خرابی واترپمپ

زمانی که شما اقدام به تهیه ی خودرو می کنید ،باید این امر را در نظر داشته باشید که هرچند وقت یک بار باید ماشین خود را به تعمیرگاه نشان بدهید تا اگر مشکل سطحی و قابل حل شدنی برایش پیش آمده باشد حل شود تا خودروی شما دچار مشکلات بزگ تری نشود. همچنین شناخت قطعات خودرو در حد نیاز می تواند در این امر به شما کمک کند.