علائم خرابی جعبه فرمان خودرو

علائم خرابی جعبه فرمان

جعبه فرمان
علائم خرابی جعبه فرمان خودرو
علائم خرابی جعبه فرمان خودرو

علائم خرابی جعبه فرمان خودرو فرمان خودرو و لنت ترمز  جز اصلی ترین و اساسی ترین قطعات خودرو می باشد که در هر خودرویی وجود داشته و می شود گفت بدون آن خودرو بی معنی و مفهوم می شود.شاید زمانی که کودکی بیش نبودیم زمانی که می خواستیم خودرا تصور کنیم که درحال رانندگی هستیم،اولین چیزی که به ذهنمان می آمد ،استفاده از فرمون خودرو بود.
فرمان خودرو نقش بسیار پررنگی را از خود ایفا می کند به گونه ای که اگر دچار مشکل شود ،گاها خطرات جبران ناپذیری را از خود به جای میگذارد.
فرمانی که ما مشاهده می کنیم و از آن برای تغییر جهت خودرو استفاده می کنیم بخشی از یک مجموعه می باشد که ما قسمتی از آن را در دست و کنترل خود داریم و بقیه ی مجموعه دور از دسترس ما می باشند.مجموعه همکاری جعبه فرمان خودرو باعث می شود که ما بتوانیم خودرو را حرکت بدهیم و به مسیر دلخواه خود ،خودرویمان را روانه کنیم.
همان طور که می دانید از گذشته تا به امروز خودرو ها دچار تغییر و تحولات بسیار عمده و زیادی شده اند به گونه ای که اگر شما نگاهی به خودروهای قدیمی بیاندازید متوجه می شوید که سیستم فرمان خودرو بسیار متفاوت از مدل های جدید می باشد.یکی از دلایل این تغییرات ،تغییر و پیشرفت در جعبه فرمان است.
این سیستم(جعبه فرمان) ضمن انتقال نیروی چرخش فرمان، جهت حرکت فرمان را نیز به چرخ‌ها منتقل کرده و به این ترتیب مسیر حرکت خودروی شما را مشخص می‌کند

علائم خرابی جعبه فرمان خودرو
علائم خرابی جعبه فرمان خودرو

وظیفه هایی که جعبه فرمان خودرو به عهده دارد

۱.تبدیل کردن حرکت چرخشی و دورانی غربیلک به حرکت فنی اهرم بندی فرمان
۲.تغییر صفحه دوران غربیلک
۳.کاهش حرکت چرخشی و جابه جایی دست راننده.
دراصل این جعبه فرمان می باشد که حرکت فرمان را کنترل کرده تا فرمان از دسترس خارج نشودو منجر به فاجعه نگردد.

شاید تاکنون زیاد این جمله را شنیده باشید که فرمان خودرویی نرم می باشد و یا فرمان خودرویی سفت می باشد‌. این اوامر همگی بستگی به جعبه فرمان خودرو دارد.اگر جعبه فرمان خودرویی پیشرفته و نرم باشد رانندگی با آن خودرو و چرخاندن فرمان ساده تر می باشد و بلعکس اگر ساختار جعبه فرمان خودرویی قدیمی تر باشد رانندگی با خودرو سخت شده و هدایت خودرو گاها با سختی است

علائم خرابی جعبه فرمان خودرو
علائم خرابی جعبه فرمان خودرو

انواع جعبه فرمان

۱-مکانیکی: این سیستم جز ابتدایی ترین و ساده ترین سیستم ها می باشد و سیستم‌های فرمان مجهز به جعبه مکانیکی تنها منبع انرژی سیستم، نیروی دست راننده است و خود سیستم قطعه ای ندارد که به راننده کمک کند. این امر (که منبع انرژی تنها دست راننده است) خستگی زیادی را برای راننده به همراه دارد.
به همین علت اصولا افرادی که دارای این نوع فرمان می باشند از رانندگی طولانی عاجز بوده و تنها مسیر های کوتاه را به راحتی رانندگی می کنند.
۲-جعبه فرمان با نیروی کمکی: این نوع جعبه فرمان چند سالی می باشد که مورد توجه سازندگان خودرو قرار گرفته و علت این امر آن است که رانندگی با این نوع جعبه فرمان بسیار راحت بوده و دیگر نیروی زیاد دستی برای به کار افتادن غربیلک نیاز نمی باشد. در این نوع جعبه فرمان یک نیرویی به اسم هیدورلیک و یا الکتریکی به کمک می آید و نیروی وارده را زیاد کرده و این امر باعث می شود که راننده نخواهد فشار زیادی برای به کار انداختن فرمان از خود نشان بدهد.
امروه اکثر ماشین های دنیا از این نوع جعبه فرمان استفاده می کنند.

۳-جعبه فرکان الکتریکی
توان و‌قدرت کمکی این نوع جعبه فرمان به یاری راننده اتومبیل آمده و ‌نیروی لازم را تهیه می کند یک موتور الکتریکی می باشد و علت نام گذاری این نوع جعبه فرمان نیز به همین دلیل می باشد . درواقع در این سیستم یک موتور الکتریکی جایگزین نیروی روغن هیدرولیک و اجزای تامین کننده‌ این نیرو شده و انرژی لازم را ایجاد می کند. این سیستم که در حال حاضر در بین خودروسازان بسیار مورد پسند قرار گرفته است ، آخرین و جدید‌ترین تکنولوژی جعبه فرمان می باشد. دراین نوع از جعبه فرمان مخزن، پمپ، شیر و لوله‌های هیدرولیک حذف شده اند و مجموعه‌ای شامل موتور الکتریکی با جریان مستقیم، سنسور گشتاوراضافه شده است.

علائم خرابی جعبه فرمان خودرو
علائم خرابی جعبه فرمان خودرو

علائم خرابی جعبه فرمان خودرو

صدای غیر عادی فرمان هنگام چرخاندن

زمانی که شخصی اتومبیلی را خریداری می کند اصولا بعد از مدتی به روند عادی خودرو خود پی می برد و اگر خودروی شخص دچار نقصی شود خود شخص متوجه این مسئله می شود.
صدای غیر عادی از فرمان خودرو به هنگام رانندگی خود یکی از دلایل خرابی جعبه فرمان می باشد.این صدای غیر عادی ممکن است به دلایل زیر باشد
تنظیم نشدن جعبه فرمان هیدورلیک به صورت صحیح
میل فرمان افقی که به دنده شانه ای و سیبک متصل است دچار لقی شده است.
بین پینیون و دنده شانه ای لق شده است و..
صدای فرمان خودرو ممکن است ناشی از این عوامل باشد که شما با مراجعه کردن به تعمیرکار ماهری می توانید علت دقیق صدای فرمان خودروی خودرا متوجه شوید.

لقی جعبه فرمان

شاید تا کنون برایتان پیش آمده باشد که هنگام رانندگی زمانی که با دست اندازی روبه رو می شوید فرمان خودرو تقه ای صدا می دهدو یا هنگام گردش فرمان خودروی شما به صورت لق می باشد در این موارد به احتمال زیاد خودروی شما دچار یکی از علل های زیر شده است.
فاصله ی ناصحیح بین پینیون و دنده شانه ای.
پینیون و دنده شانه ای به صورت صحیح تنظیم نشده اند.
دنده های جعبه فرمان به علت رانندگی های مکرر دچار خوردگی و آسیب شده اند
بلبرینگ پینیون دچار عیب شده است.(بلبرینگ ها در پینیون نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند)

علائم خرابی جعبه فرمان خودرو
علائم خرابی جعبه فرمان خودرو

سفت شدن غربیلک فرمان

غربیلک که یکی از قطعات بسیار مهم و کاربردی می باشد نیاید دچار سفتی شود و زمانی که این قطعه دچار سفتی می شود ممکن است به دلایل زیر باشد.
باد لاستیک ها کم می باشد و یا در اثر رانندگی زیاد و اصطکاک لاستیک ها با سطح جاده لاستیک ها ازحالت استاندارد خارج شده اند
سیبک ها ممکن است سفت شده باشند.
کلاهک کمک فنر و چهارشاخ فنر سفت شده اند

علائم خرابی جعبه فرمان هیدرولیک

جعبه فرمان هیدرولیک که در بین خودروهای داخلی بسیار فراوان می باشند و خودروهای زیادی در سراسر کشور وجود دارند که جعبه فرمانشان از این نوع می باشد ممکن است دچار خرابی شوند.حال راه فهمیدن خرابی این جعبه فرمان ها چیست؟
۱.روغن ریزی سیستم های هیدرولیک
۲.ایجاد صداهای نابه هنجار در هنگام چرخاندن فرمان به سمت چپ و راست
۳-ایجاد صدا درهنگام کارکردن درجا اتومبیل
۴-سفت شدن فرمان خودرو
۵-لرزش فرمان در هنگام سرعت زیاد
۶-پس زدن فرمان
۷-همچنین تعادل نداشتن خودرو هنگام رانندگی

علائم خرابی جعبه فرمان خودرو
علائم خرابی جعبه فرمان خودرو

جعبه ی فرمان در خودرو نقش بسیار مهمی دارد و عدم توجه به خرابی آن منجر به مشکلاتی فراوان می شود.زمانی که هریک از عوامل یاد شده را در خودرویتان مشاهده کردید حتما به تعمیرگاهی معتبررجوع کنید تا شاهد مشکلات بزرگی نشوید و برای خرید جعبه فرمان مناسب با ملت یدک تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =